Ptačí chřipka v dalších chovech na Královéhradecku

21.04.2021 |  Královéhradecký kraj
Ptačí chřipka v dalších chovech na Královéhradecku

21. 4. 2021

Už devětkrát zasahovali hasiči za uplynulý měsíc při výskytu nebezpečné nákazy ptačí chřipkou v chovech drůbeže v Královéhradeckém kraji. Ve středu 21. 4. 2021 muselo být z rozhodnutí veterinářů utraceno asi 14 tisíc kusů drůbeže v chovech v Novém Městě a Klamoši na Královéhradecku.

Skupiny hasičů pracovaly během středečního dopoledne v místech obou chovů zároveň, vystřídalo se přitom asi 140 profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Královéhradeckého kraje. Z haly vynášeli kachny, které byly následně uloženy do kontejnerů s oxidem uhličitým. Likvidační práce byly ukončeny před polednem. Jednotky se po vynesení drůbeže postaraly o desinfekci hal. Ve vytyčené zóně s nebezpečnou nákazou pracovali hasiči v jednorázových ochranných oděvech, následně prošli všichni zasahující s technikou procesem dekontaminace.

Zásah probíhal podle konkrétní typové činnosti, která upravuje společný postup složek IZS při výskytu ptačí chřipky. Hasiči spolupracovali s orgány veterinární správy a Policií ČR. Na zásahu se podíleli profesionální hasiči ze stanic Hradec Králové, Hradec Králové – Pražská, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, z územních odborů Jičín, Náchod, Trutnov a dobrovolní hasiči z JSDH Nové Město, Smidary, Nepolisy, Kosice, Chudeřice, Klamoš, Sloupno, Humburky, Rokytnice v O. h., Rychnov nad Kněžnou, Dobruška, České Meziříčí, Horní Maršov, Malé Svatoňovice, Kopidlno, Jičín, Miletín, Police nad Metují, Horní Radechová.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS Královéhradeckého kraje