Silné bouřky řádily

Silné bouřky řádily

Královéhradecký kraje - 14. 8. 2023

Situace k 5. hodině

Kolem 01:20 začalo přijímat krajské operační a informační středisko hasičů první telefonáty v souvislosti s působením silných bouřek, lidé začali hlásit především spadlé stromy na komunikace a žádali o pomoc s čerpáním vody, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. Ucpané kanalizační vpusti pak působily na některých místech zatopení ulic, tvořily se laguny.

K 5:00 hodině ranní evidujeme již 31 technických pomocí souvisejících s bouřkou. V 11 případech odstraňovali hasiči spadlé stromy, na 12 místech čerpali vodu ze zatopených míst, ve zbytku případů prováděli čištění propustků nebo odstraňovali jiné nebezpečné stavy související s působením bouřek. Profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly v 23 případech na Náchodsku (zejména v Náchodě a Jaroměři a jejich okolí), 8 událostí je evidováno přímo Novém Bydžově.

V Novém Bydžově zabezpečovali hasiči především čerpání vody ze zatopených suterénních prostor – převážně nebytových, ale také 2 bytových jednotek. Pomáhali také s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích.

V Jaroměři se dostala voda například do šaten divadla, čerpání vody pak zabezpečovaly jednotky ještě v jednom rodinném domě. V dalších několika případech odstranili hasiči stromy z komunikací, v ulici Na Valech spadl strom na dvě osobní vozidla – nikdo nebyl zraněn. Na náměstí Československé armády pomohli jaroměřští hasiči i s výškovou technikou zabezpečit uvolněné tašky ze střechy, aby nedošlo k jejich pádu na zem. Další popadané stromy pak odstraňovali v ulicích V Lužinách a Pod Vinicemi.

V Náchodě pomáhali hasiči také s odstraněním stromů a čerpáním vody. V Nerudově ulici se dostala voda sklepů v několika vchodech bytového domu. Kvůli ucpaným kanálovým vpustím došlo také k zatopení několika ulic (např. Pekelská, Na Skalce,..), voda se držela i v Plhovské ulici pod viaduktem. V Běloveské ulici pak odstranili hasiči část stromu, která spadla na zaparkované vozidlo.
Nejhorší situace byla v Náchodě v ulici Pekelská, kde kromě zatopení sklepních prostor vodou došlo k naplavení bláta na komunikaci.
Kolem 5. hodiny ranní zastavil nákladní vlak na trati u Vysokova sesuv půdy – událost se obešla bez zranění. Jednotka Správy železnic sesunutou zeminu odstranila, trať je znovu průjezdná.

AKTUALIZACE k 8. hodině

K 8. hodině evidujeme další události v souvislosti s nočními srážkami. Jedná se především o čerpání vody ze sklepů (Vysokov, Jaroměř), kanceláří a skladu (Česká Skalice). V Náchodě pomáháme s průmyslovým vysavačem při odstranění vody ze sklepních prostor mateřské školy. V Novém Bydžově odstraňujeme 2 vzrostlé stromy z objektu garáží.
Celkový počet událostí řešených v souvislosti s nočními bouřkami je aktuálně 43.

FOTO a VIDEO (bude průběžně aktualizováno i o zásahy během dnešního dne)

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, MBA a Radek Mencl, tiskoví mluvčí

FOTO a VIDEO: HZS HKK, Michal Fanta