Silný vítr lámal stromy

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

27.08.2020 | Královéhradecký kraj
Silný vítr lámal stromy

26.8.2020 Před desátou hodinou dopolední začaly jednotky požární ochrany vyjížděk k událostem v souvislosti se silným větrem, během dne to bylo v součtu asi 40 událostí, napříč všemi okresy. Kolem 17. hodiny se situace uklidnila a další nárůst událostí nebyl zaznamenán. Nejčastěji odstraňovali hasiči popadané stromy z komunikací.

Na Hradecku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací v Hradci Králové (Durychova ul., Pražské p.), Stěžerech, Novém Bydžově, Kobylicích, Libřicích, Smidarech (Červeněves).

Na Jičínsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací v Dřevěnici (Dolánky), Sobotce (Lavice), zajišťovaly místo, kde došlo ke stržení drátů místního obecního rozhlasu v Zelenecké Lhotě.

V Pecce zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru travního porostu, který začal hořet po pádu drátů elektrického vedení. Požár se rozhořel na ploše asi 50x50 m, nezpůsobil naštěstí žádnou škodu. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Nová Paka a JSDH Nová Paka a Pecka.

Na Náchodsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací ve Chvalkovicích, Náchodě (Krkonošská), Heřmanicích, Litoboři. Jednotky pomohly se zajištěním uvolněných plechů na střeše rodinného domu v Jaroměři (ul. Na Vrších), na střeše domu v Náchodě (ul. Bílá) a taktéž v Náchodě (ul. Sokolská) zajišťovaly místo, kde došlo k pádu potrhaných drátů elektrického vedení.

Na základě oznámení, že je na vodní nádrži Rozkoš v katastru části Lhota převržená plachetnice, vyjeli profesionální hasiči z Jaroměře, JSDH Nové Město nad Metují. Událost byla ohlášena také vodní záchranné službě, policistům a na místo měl vzlétnout také vrtulník LZS s leteckým záchranářem hasičů na palubě pro případ, že by bylo nutné provést záchranu osoby z vody pomocí podvěsu. Průzkumem bylo zjištěno, že osoba je v pořádku a je v bezpečí u lodi. Vodní záchranka transportovala člověka zpět souš a hasiči dopravili plachetnici ke břehu, kde byla následně vytažena.

Na Rychnovsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací ve Skuhrově nad Bělou, Bartošovicích v Orlických horách, Podbřezí, Dlouhé Vsi.

Profesionální jednotka z Rychnova nad Kněžnou odstranila strom v katastru části Jámy, který spadl do profilu železniční trati a zastavil tak vlakovou dopravu, jeden z vlaků před ním zastavil. Dále hasiči zajistili místo ve Slatině nad Zdobnicí, kde došlo k pádu drátů elektrického vedení. Ve Žďáru nad Orlicí provedli rychnovští hasiči ve spolupráci s místní jednotkou z Borohrádku monitoring lesního úseku a nahnutých stromů.

Profesionální hasiči ze stanice Rychnov nad Kněžnou a JSDH Týniště nad Orlicí vyjeli k požáru travního porostu v Lípě nad Orlicí, který zahořel od spadlých drátů vysokého napětí. Požár byl prvotně zahašen pomocí hasicího přístroje, jednotky ještě místo prolily vodou. Místo zásahu si následně převzali energetici.

Na Trutnovsku odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky popadané stromy a větve z komunikací v Žacléři (Prkenný Důl), Trutnově (ul. Na Struze), Chvalči, Dvoře Králové nad Labem (ul 17. listopadu), Janských Lázních, Hajnici a Bílých Poličanech.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí

FOTO: HZS Královéhradeckého kraje