Štědrý den byl u hasičů bohatý, ale především na technické zásahy

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

26.12.2023 | Královéhradecký kraj
Štědrý den byl u hasičů bohatý, ale především na technické zásahy

Během Štědrého den a noci na první svátek vánoční evidujeme v Královéhradeckém kraji k 25. 12. 6:30 na 137 událostí, z toho bylo 120 technických pomocí, 2 požáry a 3 dopravní nehody.

TP_Odstranění stromu Nové Město nad Metují.jpgTechnické pomoci
Mezi technickými pomocemi najdeme především odstranění polámaných nebo vyvrácených stromů z komunikací (65 událostí) a také zásahy v souvislosti s meteorologickou výstrahou před povodněmi. Asi ve 30 případech zasahovali hasiči během dne a zejména pak v noci na dnešek při čerpání vody – ať už se jednalo o vodu v uzavřených prostorech nebo vytvořené laguny na volném prostranství. Dále Jednotky odstraňovaly různé naplaveniny, čistily propustky a také prováděly pravidelný monitoring vodních toků v místech, kde by hrozilo vylití vody ze břehů. Tyto úkoly zajišťovaly z velké části dobrovolné jednotky hasičů.

TP_Čerpání vody Trutnov2.jpgVodní laguna se utvořila například u mateřské školy v ulici Hasičská v Hostinném. Hasiči zde čerpají vodu, přemisťovali vybavení do vyššího patra a přes den zde zajistíme vysoušení místností pomocí několika vysoušečů. Zasahovat museli hasiči také například v Kohoutově, kde začal přetékat místní rybník. Podařilo se vyčistit stavidla a přilehlý kanál a voda již dále nepřibývala. Provizorně byla odstavena auta, která by mohla být přetékající vodou poškozena.

Všechny události, u kterých prozatím jednotky požární ochrany v souvislosti s povodňovými jevy zasahovaly, jsou lokálního charakteru. Situaci na vodních tocích pravidelně sledujeme a jsme v pohotovosti připraveni realizovat další případná opatření, která si situace vyžádá – zejména stavba protipovodňových hrází apod.

Požáry
P_Nový Bydžov.jpgZa sledované období zasahovali hasiči u dvou požárů, z toho jeden byl typicky vánoční. Na Štědrý den zasahovali hasiči odpoledne v Novém Bydžově, kde rychle zlikvidovali požár adventního věnce. Zakouřený prostor pak odvětrali. Naštěstí byl požár včas zpozorován a nestihl se rozšířit na okolní vybavení domácnosti, nikdo nebyl zraněn. V té souvislosti však apelujeme na veřejnost, aby lidé nenechávali hořící svíčky bez dozoru, už vůbec pak nepatří otevřený oheň (svíčky, prskavky) na vánoční stromek. Rozšíření požáru může být v takovém případě až nečekaně rychlé a může dojít nejen k materiálním škodám, ale především k újmě na zdraví.

Po 23. hodině vyjížděly tři jednotky hasičů v Hradci Králové k ohlášenému výbuchu v bytě v Gagarinově ulici v Hradci Králové. Událost se obešla bez zranění. Hasiči prováděli průzkum místa, plamenné hoření nebylo viditelné, vlivem výbuchu však došlo k poškození vnitřku bytové jednotky. Jednotky zároveň prováděly měření koncentrací kvůli případnému výskytu nebezpečných látek – přístroje nic nezachytily. Co bylo příčinou události zjišťují vyšetřovatelé (HZS ve spolupráci s PČR), škoda byla předběžně stanovena na 500 tisíc korun. Při události zasahovali profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a JSDH Plácky a Malšova Lhota.

Počty událostí po okresech 24. 12. 0:00 – 25. 12. 6:30:
Hradec Králové – 15
Jičín – 25