Záchrana v Teplických skalách při náročném zásahu na Střmenu

21.07.2025 | Adršpašské skály/ Královéhradecký kraj

V neděli odpoledne proběhl v Teplických skalách složitý zásah záchranných složek. Zraněná osoba uvízla na strmém schodišti ke skalnímu hradu Střmen a byla z místa transportována za pomoci speciální techniky i lidské síly.


REKLAMA
REKLAMA

Náročný terén, minimum možností


Teplické skály, jeden z nejnavštěvovanějších koutů Adršpašsko-teplického skalního města, lákají tisíce turistů ročně. V srdci tohoto pískovcového labyrintu se tyčí vyhlídka Střmen, přístupná jen po prudkém železném schodišti tesaném do skály.

Právě zde, v neděli 20. července odpoledne, došlo k mimořádné situaci. Zraněná osoba potřebovala pomoc a kvůli extrémně nepřístupnému terénu se rozběhla záchranná akce za účasti několika složek.


Koordinovaný zásah v těžkých podmínkách


Na výzvu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje okamžitě reagovali profesionální hasiči ze stanic Broumov a Velké Poříčí, dobrovolní hasiči z Teplic nad Metují a také specializovaná Skalní záchranná služba. Klíčovým faktorem byl nejen čas, ale i koordinace mezi jednotlivými týmy.

Zásah si vyžádal kombinaci záchranářských dovedností, techniky a fyzické zdatnosti. Po stabilizaci zraněného pod lékařským dohledem proběhl náročný transport po strmém schodišti. Při přesunu byly využity speciální nosítka a postup po schodech vyžadoval maximální opatrnost i sílu. Ve spodní části schodiště čekala terénní šestikolka, která zraněného převezla k sanitce u vstupu do skal.


Síla týmu a příprava rozhodují


Záchranné složky potvrzují, že podobné akce nejsou v tomto prostředí ničím neobvyklým, ale vždy představují logistickou i fyzickou výzvu. Pískovcová skalní města jsou sice krásná, ale pro záchranu osoby se proměňují v těžko dostupné bludiště, kde je většina úkonů odkázána na ruční práci a výdrž zasahujících.

„Jsme připraveni, pravidelně trénujeme. Terén je náročný, střídání lidí při transportu je nezbytné,“ potvrzuje jeden ze zasahujících hasičů. Důležité je, že spolupráce mezi všemi složkami fungovala bezchybně. Efektivní zásah v takovém prostředí je vždy výsledkem sehranosti a odbornosti každého jednotlivce i týmu jako celku.


Léto láká, ale rizika rostou


Letní sezóna znamená zvýšený pohyb turistů v přírodních lokalitách. Teplické skály i celý CHKO Broumovsko patří k oblíbeným výletním cílům. S tím však roste i počet výjezdů záchranných složek – často kvůli přeceňování sil nebo nevhodné výbavě.

Záchranáři apelují na návštěvníky, aby nepodceňovali náročnost trasy. Prudké výstupy, kluzké schody a horké počasí kombinované s nedostatkem vody a nevhodnou obuví mohou vést k vyčerpání nebo úrazům. Doporučuje se nejen kvalitní oblečení a obutí, ale i dostatečné množství tekutin a plně nabitý mobilní telefon.


Body záchrany – váš tichý spojenec v nouzi


Málokdo ví, že v těchto místech jsou rozmístěny tzv. body záchrany – označená místa s jedinečným kódem, která mají zajištěné pokrytí mobilním signálem. Díky nim lze přesně určit polohu volajícího a výrazně zrychlit zásah. Jejich znalost může být rozhodující, když jde o minuty.

Více informací najdete v článku: Bezpečně na túře, tipy hasičů a význam bodů záchrany
________________________________________


Odpovědnost za vlastní bezpečí


Zásah v Teplických skalách je připomínkou, jak křehká je hranice mezi dobrodružstvím a krizí. Přírodní krásy jsou lákavé, ale respekt k terénu a přípravě na cestu by měl být samozřejmostí.

Záchranáři jsou připraveni pomoci – ale každý turista by měl být připraven sám chránit své zdraví základní opatrností. Teplické skály nabízejí dechberoucí pohledy i nezapomenutelné zážitky. Aby však zůstaly jen v pozitivní paměti, je třeba jít jim vstříc s rozumem i pokorou.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje - poskytnuto HZS ČR
Zdroj foto: HZS Královéhradeckého kraje - poskytnuto HZS ČR
HZS Královéhradeckého kraje - poskytnuto HZS ČR
REKLAMA
Sdílejte