Záchrany paraglidistů

HZS Královéhradecký kraj// Žhavé aktuality/Z regionů

18.08.2022 | Královéhradecký kraj
Záchrany paraglidistů
Z nebe přímo do větví stromu spadl za posledních pár dní už druhý paraglidista

Tentokrát probíhala záchranná akce ve středu odpoledne na Zvičině 17. 8. po 15. hodině. Muž zůstal viset s padákem ve výšce přes 20 metrů. Kvůli složitému lesnímu terénu nebylo možné ustavit výškovou techniku a nastavovací žebřík až k visícímu paraglidistovi nedosáhl. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Dvůr Králové nad Labem a přijel také hasič-lezec ze stanice Trutnov. Zvažovala se také záchrana pomocí lanového podvěsu pod vrtulníkem LZS, ale nakonec se tento postup nerealizoval. Hasič – lezec se mezitím i za pomoci stromolezeckých stupaček dostal až k muži s padákem, zajistil ho a pomohl mu pomocí lanové techniky dostat se k žebříku, po něm pak slezl zachráněný dolů. Další hasiči jistili vše ze země. Paraglidista neměl naštěstí žádné zranění. Lezci se pak ještě podařilo vyprostit z větví zamotaný padák. Zpět na stanici se hasiči vraceli až po 18. hodině.

Už v pátek 12. 8. 2022 přistál paraglidista v koruně stromu v katastru Nové Paky v městském lese na Poštmistrově kopci. Muž nebyl naštěstí vůbec zraněn, ovšem z 35 metrů vysokého hnízda mu dolů museli pomoci také hasiči. Do lesa přijely dvě profesionální jednotky požární ochrany z Nové Paky a Jičína i s výškovou technikou. K zachycenému paraglidistovi se hasiči přiblížili v koši automobilového žebříku, do koruny stromu se přímo až k muži vyšplhal hasič - lezec. Zajištěný sportovec se dostal do koše výškové techniky a byl svezen bezpečně dolů. Po dohodě se správcem lesa pokáceli hasiči nakonec i strom, v jehož větvích zůstal zamotaný padák v hodnotě několika desítek tisíc korun. Podle informací správce byl strom určen ke kácení, (ne)přesný přistávací manévrZáchrana osoby Nová Paka 12. 8. 2022 paraglidisty proces jen urychlil.

Zdroj: por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK