Základní kámen ve Velkém Poříčí je položen a unikátní lezecký polygon může začít růst

HZS Královéhradecký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

12.03.2018
email-seznam-cz-(1).jpg
Územní odbor Náchod

Stavba lezeckého polygonu pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou může začít. Na základní kámen stavby v rámci modernizace Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí poklepali dnes zástupci Hasičského záchranného sboru ČR, zhotovitele i projektanta. Vzdělávací a výcvikové středisko projde v následujícím roce rekonstrukcí za téměř 54 milionů korun včetně DPH.

er-(1).jpg

Slavnostní zahájení stavby nového lezeckého polygonu se uskutečnilo v areálu hasičské stanice ve Velkém Poříčí, kde má nový objekt vyrůst. „Dnes jsme zahájili stavbu moderního výcvikového střediska, které bude svého druhu v republice ojedinělé. Novým polygonem docílíme toho, že se zde budou moci vzdělávat nejen příslušníci HZS ČR, ale také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS.

e-(1).jpg

Kapacita střediska se totiž zvýší ze současných asi 140 vyškolených osob ročně až na 500 osob,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

we-(2).jpg

Nový lezecký polygon vyroste v bezprostřední blízkosti náchodské hasičské stanice se sídlem ve Velkém Poříčí. Objekt bude součástí stávajícího výcvikového zařízení. Projekt počítá s vybudováním haly pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nebudou to ale jen vnitřní prostory, kde budou moci lezci trénovat.

tr-(1).jpg

Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. „Na střeše tak budou probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Uvnitř zařízení se bude nacházet kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme tam i cvičnou studniční šachtu, polygony stísněných prostor nebo stromový kmen s větvemi,“ uvedl ředitel územního odboru Náchod a odborný garant projektu plk. David Pouč. Odhadem se bude moci realizovat ročně až 25 kurzů s maximální kapacitou 20 osob.

q-(1).jpg

Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí je organizační složkou HZS Královéhradeckého kraje. V roce 2002 bylo pověřeno prováděním základní a pravidelní odborné přípravy hasičů – instruktorů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. V současní době disponuje zařízení dvěma výcvikovými trenažéry. Nachází se zde lešeňový trenažér s umělou lezeckou stěnou a příhradové stožáry vysokého napětí. Stávající trenažéry však kapacitně

por. Mgr. Martina Götzová
Foto: HZS Královéhradeckého kraje