Zásah na území Polska. Čtyři české hasičské jednotky pomáhaly s likvidací požáru polského penzionu

HZS Královéhradecký kraj, HZS Pardubický kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

09.01.2018 | Královéhradecký a Pardubický kraj
pol.jpg
Při zásahu v rámci přeshraniční spolupráce byly na místě tři jednotky z Královéhradeckého kraje, jedna z Pardubického kraje a osm jednotek z Polska. Událost se obešla bez zranění.

plamen-2.jpg
Informaci o požáru penzionu za českými hranicemi na polské straně nedaleko Niemojówa přijalo krajské operační a informační středisko v Hradci Králové 8.ledna 2018, ve 20:31 hod. Na linku 112 volali oznamovatelé nejen z Bartošovic v Orlických horách, ale také z Polska. Operátor předal informaci ihned operačnímu středisku ve Wroclawi a zároveň vyslal na místo potřebné síly a prostředky.

q.jpg
Na místě události hořel přístavek penzionu a od něj vzplála i část samotné budovy. Jednotky prováděly průzkum místa události. Byla zřízena česká a polská průzkumná skupina a obě budovu penzionu prohledávaly.
ViewImage-aspx-(1).jpg

Požár zachvátil střechu domu. Z objektu byly také vyneseny čtyři tlakové nádoby. Požár se šířil v horní části objektu. Jednotky hasily v podkroví a zároveň zde prováděly průzkum v uzamčených pokojích. V objektu se nikdo nenacházel.

qqq.jpg
Kolem 23. hodiny se podařilo požár lokalizovat a zabránit jeho dalšímu šíření. České jednotky se vracely zpět na své stanice kolem 23:30 hod. Místo zásahu zůstalo v rukou polských složek, stejně tak jako určení příčiny požáru i výše škody.

maly-statni-znak.jpgNa místě události zasahovali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a Žamberku a dále dobrovolní hasiči z Rokytnice v Orlických horách a Bartošovic v Orlických horách.

Hasiči ze Žamberku pomáhali s likvidací požáru v Polsku

des-(1).jpg
Územní odbor Ústí nad Orlicí
Do Polska směřovaly hasičské jednotky v pondělí 8. ledna ve 20.32 hodin. K požáru došlo na polském území za Bartošovicemi v Orlických horách u Niemojowa. Z Pardubického kraje na výzvu Krajského operačního a informačního střediska HZS Královéhradeckého kraje k požáru penzionu spěchala jednotka profesionálních hasičů ze Žamberku. U zásahu v rámci přeshraniční spolupráce zasahovalo zejména osm jednotek z Polska, čtyři jednotky z Královéhradeckého kraje a jedna z Pardubického kraje.
Plameny spolykaly hlavně přístavek u penzionu a poškozen byl i samotný penzion. V objektu se naštěstí nikdo nenacházel. Co bylo příčinou vzniku požáru i výši škody, kterou oheň způsobil, již vyšetřují kolegové z Polska.

.

ssd-(1).jpg

pol.jpgZa polskou stranu byli na místě profesionální hasiči z Klodzka, Ząbkowic Śląskie a Bystrzyce Kłodzke a dále dobrovolné jednotky z obcí Miedzylesie, Domaszków, Wilkanów, Długopole Dolne a Bardo. Na místo události vyjeli také čeští i polští policisté a polští energetici.
qq.jpg
Naposledy vypomáhali polským kolegům při likvidaci požáru hasiči z Královéhradeckého kraje loni v polovině listopadu. Tehdy zasahovali dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří a z Deštného v Orlických horách při požáru stodoly u rodinného domu v Lasówce. Podobná výpomoc českých hasičů z Královéhradeckého kraje na polské straně není příliš častá, ročně evidujeme jednotky podobných případů.

pol.jpgmaly-statni-znak.jpg
Na místě zasahovaly:
HZS Královéhradeckého kraje - stanice Rychnov nad Kněžnou, SDH Bartošovice v Orlických horách a Rokytnice v Orlických horách
HZS Pardubického kraje – stanice Žamberk
Polská republika - profesionální jednotka z Klodzka, JSDH Miedzylesie , OSP Domaszków, OSP Wilkanów, OSP Długopole Dolne, OSP Bardo, PSP Ząbkowice Śląskie, PSP Bystrzyca Kłodzka.
Policja Polsko a energetika Polsko

por. Mgr. Martina Götzová, tisková mluvčí  - HZS Pardubického kraje