Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

HZS Královehrdaceký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali ve středu 21. 11. 2018 celkem 15 událostí.
ÚZEMNÍ ODBOR HRADEC KRÁLOVÉ

Běleč nad Orlicí – dopravní nehoda – 07:21
Belec1.jpg
Profesionální jednotka z centrální stanice zasahovala u dopravní nehody osobního vozidla, které havarovalo na silničním úseku vedoucím kolem Bělečského písníku.
Belec2.jpg
Automobil skončil po nehodě částečně mimo komunikaci v příkopu a částečně zasahoval do silnice. Nehoda se obešla bez zranění. Hasiči řídili v místě nehody dopravu, a provedli protipožární opatření. Místo zásahu si převzali policisté.

Libřice – dopravní nehoda – 09:37
U dopravní nehody dvou osobních automobilů zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře a dobrovolná jednotka z Černilova. Nehoda se stala na okraji obce Libřice, vozidla tvořila překážku v provozu. Jednotky místo události zajistily, provedly opatření proti vzniku požáru a odstranily vozidla na kraj vozovky. Následně se hasiči postarali o úklid vozovky od střepů a úlomků.

Hradec Králové – dopravní nehoda – 22:10
HKJI4.jpg
Krátce po 22. hodině byl profesionálním hasičům na centrální stanici vyhlášen poplach. V Jižní ulici se stala dopravní nehoda, kdy osobní vůz vyjel ze silnice, poškodil dopravní značení a naboural do několika zaparkovaných automobilů na parkovišti.
HK-Ji1.jpg
Celkem vznikla škoda na sedmi automobilech. Z vozu, který nehodu způsobil, se po nárazu kouřilo, ale k požáru nedošlo.
HK-JI2.jpg
Jednotka provedla na havarovaných autech opatření proti vzniku požáru a zasypala uniklé provozní náplně sorbentem. Místo zásahu si poté převzali policisté, kteří okolnosti nehody vyšetřují. Nehoda se obešla bez zranění.

ÚZEMNÍ ODBOR JIČÍN

Radim – záchrana osob – 14:30
Profesionální hasiči z Jičína zasahovali v katastru části Tužín. V lese došlo ke zranění osoby v nepřístupném terénu. K pacientovi se museli dostat hasiči pěšky, zraněného donesli až k místu, kde čekala zdravotnická záchranná služba.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

Hejtmánkovice – požár – 03:27
Hej1.jpg
Celkem pět jednotek vyslalo na místo krajské operační a informační středisko poté, co ve středu 21. 11. v 03:27 hod. přijalo oznámení o požáru jízdárny v Hejtmánkovicích.
Hej3.jpg
Průzkumem na místě požáru jednotky zjistily, že hoří část objektu jízdárny. Požár byl v daném místě v plném rozvoji, proto se hasiči snažili uchránit především zbytek objektu a co nejdříve požár lokalizovat, aby se nerozšířil. To se jednotkám podařilo těsně před pátou hodinou ranní, kompletní likvidace požáru byla oznámena v 06:17 hod.
hej2.jpg
Požár zničil třetinu objektu, která byla určena jako stáje s volným přístupem pro koně a zasaženo bylo také zázemí pro jezdce. Plameny zde pohltily střechu a část konstrukce. Díky zásahu hasičů se podařilo uchránit další část stájí a prostor klubovny. Škoda byla předběžně vyčíslena na 950 tisíc korun, přičemž se podařilo uchránit hodnoty v rozmezí asi 1 až 1,5 milionu korun. Jak požár vznikl, to je předmětem vyšetřování. Prozatím nebyla vyloučena žádná z možných příčin vzniku.
Hej5.jpg
Po ukončení zásahu byl nad požářištěm nařízen dohled místní dobrovolné jednotky do 15:00 hod.
Při události nebyl nikdo zraněn, nedošlo ani ke zranění zvířat. Koně měli ke stájím volný přístup z výběhu a z místa sami utekli.
Hej4.jpg
Na likvidaci požáru se podíleli profesionální hasiči z Broumova a jednotky SDH Broumov, Meziměstí a Hejtmánkovice a dále také dobrovolná jednotka podniku VEBA Broumov.

ÚZEMNÍ ODBOR RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Na územním odboru Rychnov nad Kněžnou nebyly zaznamenány žádné zásahy.

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

Trutnov – požár – 16:17
1Trutnov4.jpg
Krajské operační a informační středisko přijalo oznámení, že došlo pravděpodobně k požáru v panelovém domě v ulici Dlouhá. Hořet mělo v sedmém nadzemním podlaží. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Trutnova a zalarmovány byly také dobrovolné jednotky z Trutnova a Mladých Buků.
1trutnov3.jpg
Muž, který událost oznámil, hasiče informoval, že ve svém bytě v osmém nadzemním podlaží má na toaletě a v koupelně zplodiny hoření, které sem pravděpodobně pronikly šachtou ze spodního bytu. Krátce po příjezdu hasičů se na místo události dostavila také uživatelka bytu, kde mělo hořet, a byt hasičům odemkla.
1Trutnov2.jpg
Průzkumem bylo zjištěno, že v pokoji bytu 1+1 došlo k požáru lůžkovin a dřevěné postele. Požářiště bylo již vychladlé a hasiči nemuseli použít hasební látky. K požáru došlo pravděpodobně již o tři dny dříve (18. 11. 2018), kdy uživatelka odešla z bytu a v posteli ponechala zapnutou vyhřívací elektrickou dečku, na kterou zapomněla. Od vyhřívací dečky se vznítily lůžkoviny a dřevěný rám postele. Během požáru nedošlo k poškození výplní oken a balkonových dveří. Z toho důvodu se požár pro nedostatek kyslíku samouhasil zplodinami hoření. Shodou okolností uživatelka bytu i majitel bytu nad ní, který událost nahlásil, byli tři dny mimo bydliště, proto si požáru nikdo celé tři dny nevšiml.
1Trutnov1.jpg
Požárem byla zničena postel a lůžkoviny, poškozeno bylo ošacení, obrazy, bytové doplňky, počítač, elektroinstalace, malby místností atd. Přímá škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na částku asi 100 tisíc korun, před požárem byly uchráněny hodnoty ve výši asi 700 tisíc korun.

por. Mgr. Martina Götzová - HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje