Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

HZS Královehrdaceký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali v pondělí 8. 4. 2019 celkem 19 událostí.

ÚZEMNÍ ODBOR HRADEC KRÁLOVÉ

Hradec Králové – záchrana zvířete – 14:59
Profesionální jednotka z hradecké centrální stanice pomáhala v Říční ulici jezevčíkovi, který se zaběhl do roury a nemohl ven. Hasičům se podařilo během několika minut dostat psa zpět na denní světlo a v pořádku jej předali majitelce.

Hradec Králové – dopravní nehoda – 15:52
Následky dopravní nehody dvou osobních vozidel odstraňovali profesionální hasiči z centrální stanice v Pospíšilově ulici. Jednotka místo události zajistila a provedla opatření proti vzniku požáru. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Hradec Králové – dopravní nehoda – 17:54
hk-dvor2-(1).jpg
Hradečtí hasiči z centrální stanice zasahovali v pondělí ještě u jedné dopravní nehody, a sice v ulici Antonína Dvořáka.
hk-dor-1-(1).jpg  hk-dvor3-(1).jpg
Zde se střetly tři osobní automobily. Hasiči se postarali o zabezpečení místa události a provedení protipožárních opatření. Z nabouraných vozidel unikaly provozní kapaliny, které zasypala jednotka sorbentem. Následně odstranili hasiči havarované vozy z komunikace a pomohli s jejich naložením na odtah.

ÚZEMNÍ ODBOR JIČÍN

Stará Paka – požár – 21:32
V části Ústí zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru biologického odpadu. Při události nevznikla žádná škoda. Na místě byli profesionální hasiči z Nové Paky a JSDH Nová Paka a Stará Paka.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

Náchod – požár – 07:48
Profesionálním a dobrovolným hasičům byl vyhlášen poplach kvůli nahlášenému požáru autobusu. K tomu došlo v části Staré Město nad Metují v Bílkově ulici. Autobus začal za jízdy hořet v motorové části. Požár se podařilo uhasit řidiči a městským policistům pomocí hasicích přístrojů. V autobuse cestovalo několik desítek osob, nikdo nebyl zraněn a všichni opustili dopravní prostředek před příjezdem jednotek na místo události. Příčinou vzniku požáru byla s největší pravděpodobností technická závada na elektroinstalaci. Škoda byla vyčíslena asi na 80 tisíc korun, podařilo se uchránit hodnoty ve výši 200 tisíc korun.

Broumov – dopravní nehoda – 13:37
broumov1-(1).jpg
Broumovská profesionální jednotka odstraňovala následky dopravní nehody na třídě Osvobození. Nákladní vůz převážející dřevo zde strhl kabely vedení internetu a veřejného osvětlení. Hasiči místo události zajistili a spolupracovali s policisty a pracovníky technických služeb.

Meziměstí – záchrana zvířete – 17:09
V Tovární ulici pomáhali profesionální hasiči z Broumova srnce, která uvízla mezi ploty. Hasičům se podařilo zvíře bez poranění vyprostit a srnka utekla zpět do lesa.

Machov – požár – 17:18
mochov2-(1).jpg
Čtyři jednotky požární ochrany likvidovaly požár lesního porostu v katastru obce Machov. Požár se rozšířil na plochu asi 30x100 m, jednotky prováděly hašení plochy ze dvou stran pomocí několika vodních proudů. Při události nevznikla žádná škoda. Na likvidaci požáru spolupracovali profesionální hasiči z Náchoda a JSDH Hronov, Machov a Police nad Metují.

ÚZEMNÍ ODBOR RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Potštejn – únik nebezpečných látek – 08:16
V Jarníkově ulici likvidovali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou olejovou skvrnu na délce asi 50 metrů.

Kostelec nad Orlicí – záchrana osob – 22:36
V ulici U Váhy pomáhali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a místní dobrovolná jednotka s nouzovým otevřením bytu a následným transportem osoby do sanitního vozu.

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

Chotěvice – požár – 13:19
chotenice1-(1).jpg
Čtyři jednotky hasičů byly zalarmovány kvůli nahlášenému požáru lesní hrabanky v katastru obce Chotěvice. Požár se postupně rozšiřoval dál do lesa, až se dostal na plochu asi 70x100 m. Jednotky hasily oheň pomocí čtyř vodních C proudů. Likvidace požáru byla ohlášena v 14:42 hod.
chotenice2-(1).jpg
Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování, ale škoda, kterou požár napáchal, byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun. Jednotkám se podařilo uchránit hodnoty ve výši asi půl milionu korun. Na místě události zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a Dvora Králové nad Labem a dále JSDH Hostinné a Pilníkov.

autoX.jpg
Trutnov – požár – 17:47
trutnov1-(1).jpg
V pondělí v podvečer vyjížděli profesionální hasiči z Trutnova k nahlášenému požáru osobního automobilu zn. Peugeot 206 na parkovišti v Obchodní ulici. Hasební zásah jednotky však nebyl nakonec nutná, protože vozidlo se podařilo uhasit majiteli pomocí hasicího přístroje. Hasiči tak provedli následnou kontrolu termokamerou, odpojení akumulátoru a likvidaci uniklého hydraulického oleje.
Právě hydraulický olej, který unikal z poškozené hadice okruhu posilovače řízení, se vznítil po kontaktu s výfukovým potrubím motoru. Pohotová posádka osobního automobilu provedla úspěšnou likvidaci požáru před příjezdem hasičů, a to kilogramovým přenosným hasicím přístrojem, převáženým ve vozidle. I když pro osobní automobil není v České republice hasicí přístroj povinnou součástí výbavy, tato událost dokázala, že je účinný a mít ho s sebou ve vozidle se vyplatí. Použití pouhého kilogramu práškového hasiva tak dokázalo zachránit celé vozidlo. Škoda byla vyčíslena na asi 5 tisíc korun, díky rychlému zásahu se uchránily hodnoty ve výši asi 60 tisíc korun.

por. Mgr. Martina Götzová - HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje