Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

HZS Královehrdaceký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Zásahy hasičů Královéhradeckého kraje

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali v úterý 25. 9. 2018 celkem 17 událostí.

ÚZEMNÍ ODBOR HRADEC KRÁLOVÉ

Hradec Králové – dopravní nehoda – 14:44
Profesionální jednotka hasičů z centrální stanice mířila do Piletické ulice, kde se stala nehoda dvou osobních vozidel. Při nehodě došlo ke zranění tří osob. Hasiči místo události zajistili, provedli protipožární opatření a spolupracovali se záchranáři při ošetřování zraněných. Komunikace byla při zásahu uzavřena. Při nehodě došlo také k úniku provozních náplní, které jednotka zasypala sorpčním materiálem.

Kosičky – dopravní nehoda – 17:07
kosicky11.jpg
Profesionální jednotka z Nového Bydžova a dobrovolní hasiči z Chlumce nad Cidlinou odstraňovali následky dopravní nehody osobního vozidla v katastru obce Kosičky. Nehoda se obešla bez zranění osob. Havarovaný automobil skončil po nehodě převrácený na střeše na kraji komunikace. Hasiči vůz stabilizovali, po došetření jej převrátili zpět na kola a zajistili úklid komunikace.

Hradec Králové – dopravní nehoda – 17:33
HK-moto11.jpg
V ulici Bratří Štefanů na křižovatce u Parlamentu havarovaly osobní automobil a motocykl. Na místo vyrazili profesionální hasiči z centrální stanice. Jednotka provedla prvotní ošetření zraněného pacienta a následně pomohla záchranářům s transportem do sanitky. Hasiči poté zajistili uvolnění komunikace a uklidili povrch od úlomků plastů a střepů.

ÚZEMNÍ ODBOR JIČÍN

Na územním odboru Jičín nebyly zaznamenány žádné zásahy.

ÚZEMNÍ ODBOR NÁCHOD

Jaroměř – dopravní nehoda – 17:59
Profesionální jednotka hasičů z Jaroměře mířila na Zavadilku, kde došlo k dopravní nehodě osobního vozidla, které srazilo chodce. Záchranáři si převzali na místě do péče jednu osobu. Jednotka místo události zajistila a vrátila se zpět na stanici.

ÚZEMNÍ ODBOR RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Borohrádek – technická pomoc – 15:20
Dobrovolní hasiči z Borohrádku odstranili spadlou větev, která blokovala provoz na komunikaci.

ÚZEMNÍ ODBOR TRUTNOV

Janské Lázně – dopravní nehoda – 07:45
janske-lazne11.jpg
V Krkonošské ulici zasahovali u dopravní nehody osobního vozidla profesionální hasiči z Vrchlabí a Náchoda a dále dobrovolní hasiči z Horního Maršova. Automobil vyjel mimo komunikaci a zůstal viset na svodidlech. Událost se stala na silničním úseku ve směru na Černý Důl. Naštěstí se obešla bez zranění osob, ale vlivem nehody byla poškozena ochranná svodidla. K vyzvednutí vozidla byl povolán vyprošťovací automobil ze stanice HZS Náchod, pomocí kterého se podařilo automobil uvolnit a dát zpět na komunikaci. Jednotky následně odstranily poslední následky dopravní nehody a vrátily se zpět na stanice.

Vrchlabí – únik nebezpečných látek – 17:46
vrchlabiC.jpg
Únik většího množství nafty z nákladního automobilu zastavovali v úterý v podvečer v Lánovské ulici profesionální hasiči z Vrchlabí a Trutnova a dále místní dobrovolná jednotka. Při jízdě kamionu po kruhovém objezdu došlo k proražení jeho nádrže o obrubník. Unikající nafta tekla po silnici doslova proudem a mířila přímo do kanalizace.
vrchlabiB.jpg
Po příjezdu jednotek na místo se jim podařilo únik rychle zastavit, nicméně i přes rychlý zásah stihlo vytéct asi 300 litrů nafty. Hasiči obložili kanál sorpčními hady a vyrozuměli o situaci příslušné orgány ochrany životního prostředí, zástupce městských vodovodů i Povodí Labe. Na místo byl povolán z trutnovské stanice dekontaminační kontejner a v Hradci Králové byl připraven také kontejner pro likvidaci uniklých ropných látek, který nebyl nakonec na místě události potřebný. Poškozený kamion s návěsem zůstal odstavený mimo okružní křižovatku a hasiči z něj následně odčerpali zbytek pohonných hmot. Na místo se poté dostavil náhradní tahač.
vrchlabiA.jpg
Tím však práce hasičů nekončila, vydali se totiž po stopách unikající látky. Pohonné hmoty tekly kanalizací do místní čističky odpadních vod. Hasiči místo monitorovali a kontaminovanou vodu v čističce zasypávali speciálním sorbentem určeným pro záchyt látek na vodní hladině. Čistička odpadních vod byla poté ponechána pod dozorem místních dobrovolných hasičů.
Zásah jednotky ukončily po takřka čtyřech hodinách a před 22. hodinou se vracely zpět na základny.

por. Mgr. Martina Götzová - tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje