Zásahy hasičů od 3. do 5. února 2017

HZS Královéhradecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.02.2017
Zásahy hasičů od 3. do 5. února 2017
Územní odbor Hradec Králové
Profesionální hasiči z Nového Bydžova byli v pátek 3. února 2017 v 06:52 hodin vysláni k vyproštění autobusu, který kvůli namrzlé vozovce sjel ze silnice mezi Mlékosrby a Kosicemi. Kvůli nesjízdnému povrchu vozovky museli i sami hasiči z bezpečnostních důvodů dojít k uvízlému autobusu pěšky. Ten byl předním pravým kolem v příkopu. O několik metrů dále se nacházel havarovaný sypač, který zastavil a po zledovatělé vozovce sjel a převrátil se na bok do příkopu. Tato nehoda se obešla bez zranění a vyproštění posypového vozu si zajistili pracovníci správy a údržby silnic. Po ošetření povrchu vozovky se hasiči dostali s požární technikou až k zapadlému autobusu, který pomocí navijáku vyprostili.
 
V pátek krátce po půl osmé ráno vyjeli profesionální hasiči z Jaroměře a dobrovolní hasiči z Černilova k dopravní nehodě osobního vozidla u obce Výrava. Řidička osobního vozidla Škoda Fabia byla při nehodě zraněna a převezena záchrannou službou do nemocnice. Hasiči zajistili vůz proti požáru a úniku provozních kapalin.
 
Jednotka profesionálních hasičů z Nového Bydžova zasahovala v 08:21 hodin u dopravní nehody čtyř vozidel v části Chudonice v Novém Bydžově. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo ke střetu tří osobních vozidel a dodávky, při kterém byli zraněni dva lidé. Hasiči poskytli zraněným účastníkům nehody předlékařskou pomoc a po příjezdu záchranářů je předali k dalšímu ošetření. Havarovaná vozidla zajistili proti požáru a pomocí sorbentu zasypali uniklé provozní kapaliny. Po zadokumentování události Policií ČR hasiči odtáhli vozidla mimo komunikaci. Příčiny nehody šetří Policie ČR.
 
Královéhradečtí profesionální hasiči z centrální stanice vyjeli v 10:48 hodin k vytažení uhynulé kachny z vodního náhonu v Černožicích. Hasič ve speciálním jednorázovém obleku odebral uhynulého ptáka do pytlů, který následně předal pracovnici krajské veterinární správy.
 
Bez zranění se obešla nehoda dodávky, ke které došlo v pátek odpoledne v části Nepasice v Třebechovicích pod Orebem. Na místo události vyjeli ve 14:45 hodin profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové. U dodávky, která sjela do příkopu, nedošlo k úniku provozních kapalin a neblokovala komunikaci. Po kontrole vozidla se hasiči vrátili zpět na základnu.
 
V pátek ve 21:15 hodin byli profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové přivoláni k osobě, která přelezla na Eliščině nábřeží v Hradci Králové zábradlí a skočila na zamrzlou hladinu řeky. Při příjezdu jednotky na místo byl velitel zásahu informován hlídkou Policie ČR, že muž přeběhl po ledu na druhou stranu. Hasiči nezasahovali a vrátili se zpět na základnu.
 
V sobotu 4. února a neděli 5. února 2017 jednotky HZS Královéhradeckého kraje – územního odboru Hradec Králové nezasahovaly u žádné události.
 
Územní odbor Rychnov nad Kněžnou
Jednotka profesionálních hasičů z Rychnova nad Kněžnou vyjela v pátek 3. února 2017 v 19:09 hodin k odtažení kamionu, který uvízl na kruhovém objezdu v Solnici. Kvůli technické závada nebyl tahač s návěsem schopen jízdy. Hasiči jej po demontáži kardanové hřídele odtáhli pomocí vyprošťovacího automobilu z kruhového objezdu. Provozní kapaliny, které unikly na vozovku, hasiči zasypali sorbentem a odstranili z povrchu komunikace.
 
Požár zničil celodřevěnou chatku
 
Tři jednotky hasičů zasahovaly v noci z pátku na sobotu 4. února 2017 u požáru chatky v lokalitě Sklenářka v Kostelci nad Orlicí. Událost byla na operační středisko hasičů ohlášena deset minut po půlnoci. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou, dobrovolní hasiči z Kostelce nad Orlicí a Borohrádku.
Při příjezdu první jednotky na místo hořela celá dřevěná chatka s plechovou střešní krytinou o rozměrech zhruba čtyři krát pět metrů. Uvnitř se v tu dobu nikdo nenacházel, uživatel chatky byl v tu dobu krátce pryč. Hasiči nasadili tři vodní proudy, aby dostali požár pod kontrolu. Po lokalizaci  rozebrali poškozené trámy a konstrukci, které hrozily pádem a rozhrnuli požářiště. Požár byl zlikvidován v 01:45 hodin. Požár s největší pravděpodobností vypukl od kamen, ve kterých uživatel zatopil a odešel na krátký čas z chatky. Od nich zřejmě došlo ke vznícení uloženého dřeva a matrace, které se nacházely poblíž kamen. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn. (foto: stanice Rychnov nad Kněžnou)
 
Jednotka profesionálních hasičů z Dobrušky otevírala v sobotu 4. února 2017 v 15:43 hodin dveře bytu v ulici F. L. Věka v Dobrušce, ve kterém nechal jeho uživatel zapnutý sporák.
 
Jednotky HZS Královéhradeckého kraje – územního odboru Rychnov nad Kněžnou nezasahovaly v neděli 5. února 2017 u žádné události.
 
Územní odbor Náchod
Profesionální hasiči z Broumova otevírali v pátek 3. února 2017 v 01:45 hodin dveře bytu v Pionýrské ulici v Broumově. Uvnitř se nacházela zraněná osoba, která byla po otevření dveří předána do péče záchranné služby.
 
Jednotka profesionálních hasičů z Jaroměře vyjela v 08:40 hodin na pomoc záchranné službě s transportem pacienta do sanity ve Velkém Třebešově.
 
Náchodští profesionální hasiči otevírali dveře rodinného domu ve Velkém Dřevíči. Uvnitř se nacházela zraněná nemohoucí osoba, které hasiči poskytli předlékařskou pomoc. Po příjezdu záchranné služby byl pacient předán k dalšímu ošetření.
 
V sobotu 4. února 2017 v 06:24 hodin vyjeli profesionální hasiči z Jaroměře k dopravní nehodě, která se stala v ulici Rudé armády v Jaroměři. Osobní vozidlo skončilo na boku mimo vozovku. Jedna osoba byla zraněna a ošetřena záchrannou službou. Hasiči zkontrolovali, zda nedochází k úniku provozních kapalin a vrátili se zpět na základnu.
 
Profesionální hasiči z Jaroměře byli v neděli 5. února 2017 deset minut po deváté hodině dopoledne přivoláni k dopravní nehodě v Hradecké ulici v Jaroměři. Na kruhovém objezdu se střetla dvě osobní vozidla zn. Citroën a Ford. Nehoda se obešla bez zranění. Hasiči zkontrolovali oba vozy a zajistili je proti úniku provozních kapalin. Uniklé provozní náplně zasypali sorbentem a odstranili z komunikace. Poté se jednotka vrátila zpět na základnu.
 
Náchodští profesionální hasiči odstraňovali provozní kapaliny z vozovky ve Starém Městě nad Metují. Ropnou skvrnu v délce zhruba patnáct metrů zasypali sorbentem a odstranili z vozovky.
 
Jednotka profesionálních hasičů z Náchoda ve 12:35 hodin pomáhala záchranné službě s transportem pacienta do sanity v ulici Zahradní v Náchodě – Bělovsi.
 
Jaroměřští profesionálové odstraňovali ledové převisy ze střechy budovy zdravotnické záchranné služby v Národní ulici v Jaroměři.
 
Územní odbor Trutnov
Bez zranění se obešla dopravní nehoda, která se stala v pátek 3. února 2017 kolem půl třetí v noci na silnici u Dubence. Na místo události vyjeli profesionální hasiči z Jaroměře, kteří zjistili, že došlo k nehodě dodávky Iveco Daily. Ta skončila částečně mimo vozovku. Hasiči vyprostili vozidlo zpět na komunikaci.
 
Jednotka profesionálních hasičů ze Dvora Králové nad Labem byla v pátek v 07:41 hodin přivolána k vyproštění autobusu mezi Lanžovem a Miřejovem. Vzhledem k nesjízdnosti vozovky museli hasiči na místo povolat posypový vůz. Následně po nasazení řetězů na zásahové vozidlo se dostali na místo, kde vyprostili autobus za jeho zadní závěs z krajnice.
 
Královédvorští profesionálové vyjeli v 16:42 hodin k nouzovému otevření bytu v ulici Štefánikova ve Dvoře Králové nad Labem. Dveře bytu byly otevřeny ještě před příjezdem hasičů.
 
V ubytovně ve Špindlerově Mlýně hořelo v jednom z pokojů
 
Celkem osm hasičských jednotek zasahovalo v pátek 3. února 2017 večer při požáru v jednom z pokojů Špindlerovské ubytovny ve Špindlerově Mlýně. Událost byla na operační středisko HZS Královéhradeckého kraje ohlášena v 18:43 hodin. Operační důstojník na místo vyslal jednotky profesionálních hasičů z Trutnova, Vrchlabí, liberecké Jilemnice, dále dobrovolné jednotky ze Špindlerova Mlýna, Hostinného, Vrchlabí 3 – Podhůří, Černého Dolu – Čistá a Dolní Branné.
Po příjezdu na místo a provedeném průzkumu bylo zjištěno, že došlo k požáru na pokoji ve druhém nadzemním podlaží ubytovny. Ten ještě před příjezdem první jednotky hasičů zlikvidovali ubytovaní hosté pomocí ručních hasicích přístrojů a vodou z nádob. Hosté ubytovny byli evakuováni do prostoru restaurace a ven před budovu. Šetřením a ohledáním místa bylo zjištěno, že požár s největší pravděpodobností způsobil uživatel pokoje svou nedbalostí, když manipuloval s otevřeným ohněm a způsobil požár staršího barevného televizoru. Oheň navíc poškodil dřevěný stůj, malbu místnosti a osobní oděv uživatele. Hmotná škoda byla předběžně vyčíslena na pět tisíc korun, uchráněné hodnoty na budově, restaurace a vybavení objektu učiní 40 milionů korun. (foto: stanice Trutnov)
 
V sobotu 4. února 2017 ve 12:47 hodin vyjeli dobrovolní hasiči ze Špindlerova Mlýna k odstranění ledových převisů z budovy ve Špindlerově Mlýně.
 
K hlášenému požáru květináče na chodbě bytového domu v Chrpové ulici v Trutnově vyjeli v neděli 5. února 2017 o půl druhé v noci místní profesionální hasiči. Jednalo se o odhozený nedopalek do květináče a vznícení jeho hořlavých částí. Požár nezpůsobil žádnou škodu na majetku.
 
Celkem 45 lidí bylo evakuováno kvůli požáru v hotelu
 
V neděli 5. února 2017 v noci došlo k požáru v hotelu v Dolním Dvoře. V tu dobu byl v objektu ubytovaný dětský lyžařský zájezd. O požáru informovali sami vedoucí, kteří jako první zpozorovali kouř na chodbě ubytovacího zařízení. Na místo události vyjeli v 03:13 hodin profesionální hasiči z Trutnova a Vrchlabí, dobrovolní hasiči z Dolního Dvora, Vrchlabí 3 – Podhůří, Černého Dolu – Čistá a Horního Lánova.
Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že hoří v jednom z pokojů ve třetím nadzemním podlaží. V době požáru se v hotelu nacházelo 40 dětí, pět vedoucích a personál, které hasiči evakuovali do restaurace v prvním nadzemním podlaží. Hasiči uhasili požár jedním vysokotlakým vodním proudem. Následně pomocí motorových pil museli odstranit část poškozené podlahy a přetlakovou ventilací odvětrat zakouřené prostory. Šetřením na místě bylo zjištěno, že požár vznik od akumulačních kamen. Oheň se rozšířil na polovinu dřevěné podlahy pokoje a zasáhl také stropní konstrukci pokoje o patro níž. Došlo ke zničení lůžkovin a poškození elektroinstalace, koberce a malby místnosti. Hmotná škoda byla předběžně odhadnuta na 500 tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn. (foto: stanice Trutnov)
 
Profesionální hasiči z Trutnova a dobrovolní hasiči ze Žacléře odstraňovali strom z vozovky v části Bobr v Žacléři.
 
K nouzovému otevření bytu v Trutnovské ulici v Pilníkově vyjeli místní dobrovolní hasiči.
 
Trutnovští profesionálové byli v 19:09 hodin přivoláni k otevření bytu v ulici Za Komínem v Trutnově, kde se nacházela zraněná osoba. Hasiči museli dveře otevřít pomocí speciálního hydraulického nářadí. Zraněná osoba byla předána do péče záchranné služby a transportována do nemocnice.
 
Územní odbor Jičín
Jednotka profesionálních hasičů z Jičína byla v pátek 3. února 2017 v 09:17 hodin přivolána k nouzovému otevření bytu v domě s pečovatelskou službou v Sokolovské ulici v Jičíně. Uvnitř se nacházela zraněná osoba, která byla po otevření dveří předána do péče přivolané záchranné služby.
 
Profesionální hasiči z Hořic odstraňovali v 10:39 hodin sněhové převisy ze střechy budovy obvodního oddělení Policie ČR v ulici náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích. (foto: stanice Hořice)
 
Jednotka profesionálních hasičů z Nové Paky pomáhala záchranné službě s transportem pacienta do sanity v Horní Nové Vsi.
 
K nouzovému otevření bytu v ulici Sv. Čecha v Jičíně vyjeli místní profesionální hasiči. Uvnitř bytu se nacházel nemohoucí uživatel. Dveře bytu, které byly opatřeny bezpečnostními zámky, otevřela dcera uživatele náhradními klíči.
 
V sobotu 4. února 2017 ve 14:31 hodin odstraňovali profesionální hasiči z Nové Paky větev ze silnice u obce Štikov.
 
V sobotu v 18:47 hodin byli profesionální hasiči z Nové Paky přivoláni k vážné dopravní nehodě, která se stala na silnici z Nové Paky směrem na Vlkov. Při střetu dvou osobních vozidel byli dva lidé zraněni. Řidič jednoho vozidla zůstal po střetu zaklíněný dolní končetinou pod palubní deskou. Hasiči pomocí speciálního hydraulického nářadí uvolnili zaklíněnou nohu a řidiče vyprostili. Obě zraněné osoby byly předány záchranné službě, která je transportovala do nemocnic v Hradci Králové a Jičíně. Hasiči zajistili obě auta proti požáru a odpojili autobaterie. Po zadokumentování a vyšetření nehody Policií ČR odstranili vozidla a očistili povrch vozovky od střepů a plastových částí. Příčiny nehody a míru zavinění šetří Policie ČR.
 
Jednotky HZS Královéhradeckého kraje – územního odboru Jičín nezasahovaly v neděli 5. února 2017 u žádné události.
 
 
 
 
por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje