3. stupeň požárního poplachu lesního porostu

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

01.09.2019 | Noviny pod Ralskem/ Liberecký kraj
3. stupeň požárního poplachu lesního porostu

Jednotky třetího stupně požárního poplachu vyjížděly k požáru lesního porostu v obci Noviny pod Ralskem.

Událost byla na Krajské operační a informační středisko ohlášena v pátek v 19:35. Po příjezdu na místo bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o plochu cca 20x30m. Hasiči k likvidaci požáru nasadili jeden vodní proud. Jelikož se místo zásahu nacházelo v nebezpečném místě, ve srázu, skalnatém terénu a blížící se tma by ohrožovala zasahující jednotky, byl zásah z bezpečnostních důvodů přerušen a pokračovalo se v sobotu v ranních hodinách. V tuto dobu byl již vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

V sobotu byl, vzhledem k počtu zasahujících jednotek, zvýšen stupeň požárního poplachu na třetí. Požár se rozšířil na plochu cca 70x40m. Na místo zásahu se sjelo osmnáct jednotek hasičů. Hasiči nasadili celkem tři vodní proudy. Hasičská technika se jen velmi těžko dostávala až k místu zásahu a proto byl, z důvodu nepřístupného terénu (pod hradem Ralsko), povolán na pomoc vrtulník Letecké služby PČR se speciálním bambivakem, který hasičům pomáhal s hasebními pracemi z vrchu. Vrtulník provedl 15 shozů. Čerpací stanoviště pro bambivak bylo zřízeno předurčenými dobrovolnými jednotkami, které plnily bambivak hasební látkou. Zabránit rozšiřování požáru se hasičům podařilo krátce před půl druhou odpolední. V době tiskové zprávy zásah v Ralsku stále probíhá.

Autor: por. Bc. Lucie Hložková

Foto: HZS LK