Hasiče v noci zaměstnaly dva požáry

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.04.2023 | Liberecký kraj
Hasiče v noci zaměstnaly dva požáry

V noci ze středy na čtvrtek 6. dubna 2023 profesionální hasiče Libereckého kraje zaměstnaly dva požáry objektů – jeden v Mimoni na Českolipsku, druhý v Oldřichově v Hájích na Liberecku.

Oldřichov v Hájích: Požár průmyslové haly

Po desáté hodině večerní jednotky z druhého stupně požárního poplachu vyjely k požáru haly v Oldřichově v Hájích. Jednalo se o požár kotelny – v hale montážní svářečské dílny. Postupně byly pro zdolání požáru nasazeny dva proudy C a jeden vysokotlaký proud. Hasiči požár lokalizovali během třiceti pěti minut a dvě minuty po půlnoci velitel zásahu nahlásil operačnímu středisku likvidaci události. Při zásahu byla využita také termokamera k vyhledávání skrytých ohnisek uvnitř konstrukcí objektu. Požárem byla zasažena část střechy objektu, kotelna a k ní přilehlé svislé konstrukce. Škoda byla předběžně odhadnuta na 900 tisíc korun, uchráněné hodnoty se vyšplhaly na výši 10 milionů korun. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru bylo tepelné samovznícení. Na místě události zasahovalo celkem pět jednotek požární ochrany (2 jednotky HZS – Raspenava a Liberec a JSDH obcí Oldřichov v Hájích, Liberec – Krásná Studánka, Raspenava).

Zásah u požáru v Oldřichově v Hájích
Zásah u požáru průmyslové haly v Oldřichově v Hájích

Mimoň: Domu shořela komplet střecha

Hodinu po půlnoci vyjeli profesionální hasiči ze stanice HZS Česká Lípa a Jablonné v Podještědí k požáru domu v Mimoni v ulici Nábřežní. Během příjezdu jednotek na místo události již hořelo ve druhém patře budovy a požár se rozšířil i na střechu. Hasiči svým zásahem zabránili dalšímu rozšíření požáru na druhý – v blízkosti stojící – objekt. Průzkumem v místě zásahu bylo zjištěno, že se jedná o neobydlený objekt. K lokalizaci požáru hasiči nasadili tři proudy C a jeden vysokotlaký proud.

Do druhého nadzemního patra provedli hasiči vstup za pomoci nastavovacích žebříků a dále byla ustavena výšková technika, ze které hasiči prováděli hasební práce střechy. V oblasti štítu objektu pak využili pro likvidaci požáru speciální hasicí a řezací zařízení CCS Cobra. Po lokalizaci požáru, která nastala v 2:34 hod., začali hasiči rozebírat střešní konstrukci domu pro vyhledávání skrytých ohnisek. Likvidaci požáru velitel zásahu ohlásil krátce po sedmé hodině ranní. K požáru byly povolány také JSDHO Mimoň, Brniště, Zákupy, Česká Lípa. Celkem tedy na místě zasahovalo šest jednotek hasičů.

Na místo události se dostavil vyšetřovatel příčin požárů. Škoda na objektu byla předběžně odhadnuta na jeden a půl milionu korun, uchráněny byly hodnoty ve výši tří milionů korun. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Autor: por. Jaroslava Benešová, kpt. Eva Klímová

Zdroj:: HZS Libereckého kraje

Zásah u požáru domu v Mimoni