Hasiče zaměstnávají lesní požáry a popadané stromy

Hasiče zaměstnávají lesní požáry a popadané stromy
polom-Frydlantsko;-5-12-2018.jpg

poz-les3.jpg

Od rána, 24.dubna 2019, mají hasiči v Libereckém kraji plné ruce práce. Kvůli silnému větru vyjíždějí k popadaným stromům.

Spoustu jednotek během dopoledne zaměstnaly také dva lesní požáry.

y.jpg

První byl ohlášen krátce po 10. hodině v části obce Hradčany (Ralsko), kdy oznamovatelka viděla v lese plameny. Povoláno bylo 6 jednotek hasičů. Požár zasáhl plochu 100x100m, hořela lesní hrabanka, ale také kmeny stromů, někde až do výšky pěti metrů. Velké zakouření si vyžádalo zásah v dýchací technice.

yyy.jpg

Aby měli hasiči dostatek vody, zřídili čerpací stanoviště na rybníku Držník. Za použití až pěti vodních proudů se podařilo požár do 12. hodiny uhasit. Příčinou požáru byly s největší pravděpodobností spadlé dráty vysokého napětí.

K druhému lesnímu požáru došlo kousek od hotelu Ještěd. I sem bylo povoláno 6 jednotek hasičů. Požár byl hlášen přímo z recepce hotelu Ještěd a v první fázi se ho snažil uhasit hasicími přístroji personál hotelu. Požár byl zhruba 80m od hotelu na ploše 20m2, zasáhl hrabanku a nízký porost. Na likvidaci stačil jeden vodní proud a ženijní nářadí.

yyyy.jpg

Příčinou požáru byla manipulace s otevřeným ohněm (nedopalek cigarety).

vitr54.jpgKe zmíněným popadaným stromům hasiči vyjížděli především na Turnovsku, a to kolem Vyskře, Hrubé Skály nebo Mírové pod Kozákovem.

Shrnutí :

hasic-auto4E.jpg
V úterý 23.dubna 2019 přinesl hasičům v Libereckém kraji celkem 61 událostí.

hasic-auto4E.jpgZ toho 40 událostí bylo spojených se silným větrem, kdy jezdili napříč celým krajem k popadaným stromům, někde se k tomu přidaly i srolované střechy domů. Šestkrát zasahovali hasiči u požárů - z toho u dvou větších (na Ralsku a Ještědu). Patnáctkrát byli hasiči potřební u dalších událostí jako dopravní nehody aj.

hasic-auto4E.jpg24. dubna časně ráno byli hasiči voláni ještě ke dvěma spadlým stromům. Jeden byl hlášen 5:16 hodin v Zákupech (části obce Veselí). Když českolipští profesionálové dorazili na místo, zjistili, že do stromu již stihl nabourat osobní automobil. Událost tak byla překlasifikovaná na dopravní nehodu.

hasic-auto4E.jpgNa vyšší zásahovou činnost byli hasiči připravení, byly nařízené dodatečné pohotovosti, aby bylo možné v případě větší události povolat lidi na vystřídání. SMS zpráva odešla také všem velitelům dobrovolných jednotek, aby byly jejich jednotky připravené na častější výjezdy.

hasic-auto4E.jpgSuchý ráz počasí bohužel pokračuje, a tak hasiči vyzývají k velké opatrnosti. Doporučují nerozdělávat ohně, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

d.jpg

Foto: Shrnutá střecha bytového domu v Jablonci nad Nisou, ulice Vlaštovčí, HZS LK, stanice Jablonec nad Nisou.

por. Mgr. Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje
Foto: HZS Libereckého kraje