Hasiči převezli zpět do České republiky téměř dvě stě lidí

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

24.03.2020 | Česká republika
Hasiči převezli zpět do České republiky téměř dvě stě lidí

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nařídilo přepravu českých občanů, kteří uvízli na evropských letištích z důvodu karanténních opatření. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje se tak doposud vydal celkem pětkrát do zahraničí evakuovat tyto občany, kteří se nemohli dostat zpět vlastními prostředky.

Evakuační autobus z Jablonce nad Nisou vyjel poprvé v neděli 15. března do Frankfurtu, v následujících dnech se do zahraniční vydal ještě čtyřikrát a vždy na letiště do Frankfurtu nad Mohanem, kromě poslední jízdy, která směřovala do Berlína.

K dispozici byli čtyři profesionální hasiči, kteří se pro české občany vydali jako dobrovolníci a za volantem si odseděli několik desítek hodin, aby české občany dostali bezpečně zpět domů. Standardně hasiči přepravili během jedné jízdy cca 35 českých občanů, kteří vyčkávali na letišti v různých časových úsecích někdy 20 a více hodin.

Na každou jízdu byli hasiči řádně vystrojeni ochrannými prostředky (jednorázový ochranný oblek, brýle, respirátory, ochranné masky, dezinfekce na ruce a povrchy autobusu), myslelo se samozřejmě také na české občany, pro které vezli řidiči roušky a dezinfekci.

Po každém návratu se posádka důkladně vydezinfikovala a autobus prošel ozonizací. Hasiči dále zamířili na zasloužený odpočinek před další jízdou.

autor: por. Bc. Lucie Hložková, tisková mluvčí

foto: HZS LK