Libereckým krajem se přehnaly silné bouřky

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

15.06.2020 | Liberecký kraj
Libereckým krajem se přehnaly silné bouřky

O uplynulém víkendu zasáhly Liberecký kraj velmi silné bouřky, které byli doprovázeny vydatnými srážkami a občasnými nárazy větru. Na tyto nebezpečné jevy byla vydána výstraha ČHMÚ. Bouřlivé počasí mělo za následek zvýšenou zásahovou činnost jednotek požární ochrany.

Celkem jsme od páteční 15-té hodiny do nedělních večerních hodin zasahovali u 83 událostí spojených s bouřkami a aktuálně platnými výstrahami. Bouřky a vydatné srážky, které byly často na jednom místě delší dobu rozvodňovaly místní toky, zaplavovaly garáže, sklepy a splavovaly bahno např. z polí na pozemní komunikace. Ve městech se jednalo o vodu zatékající ze střech do objektů, ucpané kanály, popadané větve a stromy, zaplavené podúrovňové garáže. Hasiči proto museli mnohdy vzít do rukou motorové pily, čerpadla, ženijní nářadí a pytle s pískem.

Pátek 12.6. 2020

V Horním Hanychově v Liberci došlo k pádu stromu na rodinný dům. Vzhledem k tomu, že na místě nešla ustavit výšková technika, ani jeřáb, museli lezci ze stanice Liberec strom postupně odřezávat a jednotlivé části stromu spouštět pomocí kladkostroje.

Sobota 13.6. 2020

Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny, ze kterého hasiči evakuovali 12 osob a následující den za pomoci výškové techniky strom odstranili.

Ve Sloupu v Čechách došlo po úderu bleskem k požáru chaty a na místě zasahovaly 4 jednotky. Předběžně stanovená škoda způsobená požárem je 100 000,- Kč a hasiči uchráněný majetek je v hodnotě cca 1 000 000,- Kč.

Neděle 14.6. 2020

Bouřky nejvíce řádily na Turnovsku, a to v obcích Troskovice, Hrubá Skála, Rovensko pod Troskami a dále na Semilsku. Hasiči prováděli přečerpávání vodních lagun, odčerpávání zaplavených sklepů, vyprošťování vozidel a odstraňování stromů z pozemních komunikací.

Okres Liberec – 28 událostí

Okres Semily – 31 událostí