Noční požáry prověřily hasiče v Libereckém kraji

HZS Libereckého kraje/Žhavé události/Z regionů

Noční požáry prověřily hasiče v Libereckém kraji

Škodu 40.000 Kč způsobil 6.2.2018 požár osobního automobilu v Liberci (ulici Gorkého). Požár byl na operační středisko HZS LK nahlášen v 19:32 hodin a na místě zasahovali liberečtí profesionální hasiči. Vůz, který začal hořet kvůli technické závadě elektroinstalace v motorové části parkovali majitelé na vyhrazených místech nedaleko svého bytového domu. Včasným5691bscz.jpg zásahem hasičů nebyly vlivem sálavého tepla poškozeny automobily, které stály v blízkosti.

Ze zamčeného hořícího vozu se hasičům podařilo vyndat dva batohy a dva notebooky. Jednotka tedy svým zásahem uchránila majiteli vozidla majetek v odhadované hodnotě 75.000 Kč.

Další oznámení o požáru přijalo krajské operační a informační středisko HZS LK v úterý 6. 2.2018 po 22. 5691dscz.jpghodině v noci. Náhodná kolemjdoucí viděla plameny šlehající ze střechy budovy v areálu bývalého mlýna v obci Stvolínky na Českolipsku. V areálu se nachází více objektů a z telefonátu nebylo patrné o jak rozsáhlý požár se jedná a zda se v budovách nenacházejí nějaké osoby. Na místo bylo proto okamžitě vysláno pět jednotek hasičů. Sjelo se sedm cisteren a automobilový žebřík.
Během průzkumu na místě události se jednotkám podařilo zjistit, že se jedná o požár stodoly přilehlé k rodinnému domu. V žádném z objektů neobjevily průzkumné skupiny osoby ani zvířata. Ve stodole se nacházel pouze osobní automobil s přívěsem, který oheň zcela zničil. Hasiči zřídili na nedalekém potoce čerpací stanici pro odběr vody a nasazením dvou „C" proudů a vysokotlakého proudu vody požár za dvacet minut lokalizovali. Jednotky také částečně rozebraly střešní konstrukci stodoly a dohasily skrytá ohniska požáru. Jako dohled zůstala na místě jednotka dobrovolných hasičů z obce Stvolínky. To se ukázalo jako dobré rozhodnutí, protože v půl čtvrté v noci se znovu rozhořel jeden z trámů pod střechou. K zásahu opět vyjeli profesionální hasiči z České Lípy, aby skryté ohnisko uhasili a požářiště pečlivě prohlédli.

Celý objekt spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a proto se jeho zástupci, vyšetřovatelé příčin požárů HZS LK a příslušníci PČR sešli na místě ještě během středečního dopoledne, aby případ vyšetřili a stanovili příčinu kvůli které k požáru došlo. Odhadovaná škoda  činí 250.000 Kč. Včasným zásahem hasičů byl uchráněn majetek v hodnotě 600.000 Kč.

Jednotky zasahující na místě události: HZS Libereckého kraje stanice Česká Lípa, HZS Ústeckého kraje stanice Úštěk, JSDH Stvolínky, JSDH Kravaře, JSDH Holany

Foto: HZS LK stanice Liberec, nprap. Oldřich Laufke, HZS LK stanice Česká Lípa, nprap. Tomáš Polák, vyšetřovatel příčin požárů
Tiskový odbor  HZS Libereckého kraje