Požár domu ve Světlé pod Ještědem Hořeních Pasekách

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

20.03.2021 | Hoření Paseky/ Liberecký kraj
Požár domu ve Světlé pod Ještědem Hořeních Pasekách

Do letošní statistiky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje bude zaznamenán i požár domu Ve Světlé pod Ještědem Hořeních Pasekách, ke kterému došlo 18. března.

Krátce před půl čtvrtou ráno byly povolány na místo události jednotky PO z druhého stupně požárního poplachu. V době příjezdu prvních jednotek PO na místo události byly požárem zasaženy půdní prostory domu včetně střešní konstrukce. Osoby stačily objekt včas opustit. K likvidaci požáru bylo nasazeno pět vodních proudů, a to jak vnitřní, tak vnější zásahovou cestou. Zásah prováděli hasiči s využitím dýchací techniky. Z důvodu úzké příjezdové komunikace a její špatné sjízdnosti v souvislosti s námrazou bylo na místě události velmi komplikované ustavit výškovou techniku. Vzhledem k rozsahu události bylo pro doplňování vody zřízeno čerpací stanoviště na místním koupališti a ze stanice HZS LK Liberec povolán technický automobil pro doplňování a výměnu tlakových lahví dýchací techniky.

Požár byl lokalizován za cca dvě a půl hodiny od příjezdu první jednotky PO na místo události. Poté hasiči dokončili rozebrání střešní konstrukce, pomocí termokamer vyhledávali a dohašovali skrytá ohniska a současně evakuovali majetek z požárem zasažených a ohrožených prostor. Po závěrečném průzkumu bylo místo události v 9:15 hod. předáno majiteli objektu s nařízeným dohledem do následujícího dne. Příčina vzniku požáru je v tuto chvíli v šetření. Předběžná výše škody na majetku byla vyšetřovatelem příčin vzniku požárů stanovena na 5.000.000 Kč a uchráněné hodnoty na 4.000.000 Kč. V souvislosti s touto událostí došlo ke drobnému zranění jednoho dobrovolného hasiče, který byl na místě ošetřen ZZS LK a poté pokračoval v zásahu.

Na místě zasahovaly jednotky:

Stanice HZS LK Liberec;

JSDHO Světlá pod Ještědem-Rozstání, Světlá pod Ještědem, Český Dub, Křižany,  Osečná, Liberec-Horní Hanychov, Hodkovice nad Mohelkou;

Autor: por. Bc. Jakub Sucharda

Foto: HZS LK