Požár železničního motorového vozu řady 840 v Harrachově

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

07.05.2021 | Harrachov/ Liberecký kraj
Požár železničního motorového vozu řady 840 v Harrachově

6.5.2021 Necelou hodinu před polednem (11:16 hod.) přijalo Krajské operační a informační středisko informaci o požáru železničního motorového vozu řady 840 v Harrachově-Mýtinách.

Na místě zásahu spolupracovaly jednotky Hasičského záchranného sboru LK s jednotkou Správy železnic a JSDHO Harrachov. Na likvidaci požáru, který se rozšířil i do stropní konstrukce vlakové soupravy bylo nasazeno speciální vysokotlaké hasicí a řezací zařízení CCS-Cobra (dále jen „Cobra“). Toto zařízení je určeno pro:

• řezání konstrukcí a otvorů vodním paprskem ve všech stavebních materiálech,
  • hašení požárů vodní mlhou,
  • ochlazování a efektivní snížení teploty v prostoru požáru,
  • práci ve výbušném prostředí, například při přečerpávání nebezpečných hořlavých látek.

Na území Libereckého kraje je „Cobrou“ vybaveno 7 zásahových požárních automobilů HZS LK. Díky správnému postupu všech zúčastněných nedošlo k žádnému zranění osob. Vyšetřování příčiny vzniku požáru je zatím stále v šetření, stejně jako přesná výše škody. Hasiči uchráněné hodnoty se v tomto případě pohybují v řádu desítek milionů Kč.

Na místě zasahovala jednotka ze stanice HZS LK Tanvald s CAS 20/3500/210 – S2T, která byla pořízena v rámci projektu Posílení bezpečnosti společného příhraničí v oblasti Jelenohorské kotliny, Jizerských hor a Krkonoš (Registrační číslo projektu: CZ.11.1.23/0.0/0.0/16_023/0000905), jehož cílem je zvýšení připravenosti a vzájemné součinnosti při provádění záchranných a likvidačních prací při řešení mimořádných událostí a krizových stavů vzniklých v pohraniční oblasti.

Autor: por. Bc. Jakub Sucharda

Foto: HZS LK