Síla důvěry, odvahy a odhodlání: Liberecký kynolog a jeho psí parťačka Origami dosáhli prestižního úspěchu
Tanvald/Svébořice – V krajině plné rozvalin, ticha a neviditelných hrozeb jsou jejich kroky jisté a směřují neomylně k jedinému cíli – najít ztraceného člověka, ať už je kdekoliv. Hasič a kynolog nstržm. Václav Vančura a jeho věrná čtyřnohá kolegyně Origami Deabei, fenka belgického ovčáka malinois, se právě zařadili mezi výjimečné záchranné dvojice, které splnily přísné atesty Ministerstva vnitra – GŘ HZS ČR pro sutinové vyhledávání osob.
Znamená to jediné – jsou připraveni. Ať už půjde o zavalený dům po zemětřesení v Turecku, pátrání v troskách po výbuchu plynu u nás doma, nebo mezinárodní mise v místech, kde je třeba pomoci okamžitě a s maximální profesionalitou.


Mimořádný úspěch mezi elitou
Získání atestu pro sutinové vyhledávání je v kynologickém světě hasičských složek neuvěřitelně náročný milník. Nejde jen o papír či razítko – jde o potvrzení, že člověk a pes fungují jako jeden tým. Jsou sehraní do posledního kroku, posledního povelu, posledního zavrtění ocasem. V Libereckém kraji se takovou dvojicí stali právě Vančura s Origami – a není divu, že se o jejich úspěchu mluví s respektem napříč jednotkami i odbornou veřejností.
Příprava na atesty probíhala v opuštěném vojenském prostoru ve Svébořicích, kde se modelovaly reálné podmínky záchranných zásahů – tmavé prostory, prach, sutiny, chaos, pachy a záludnosti, které běžný člověk ani nevnímá. A přesto tam pes musí pracovat naprosto soustředěně, bezchybně označit úkryt a nikdy nepřestávat hledat.
Stovky hodin, litry potu a neviditelné pouto
Za úspěchem této dvojice stojí stovky hodin výcviku, každodenní práce a odhodlání, které nezná únavu. „Musíte vědět, kdy přidat, kdy ubrat. Před atesty jsme snížili fyzickou zátěž, ale zvýšili jsme důraz na psychickou motivaci a přesnost. Důležité je, aby pes fungoval s chutí, s radostí – ale i naprosto přesně,“ říká Vančura, který slouží jako strojník na stanici HZS v Tanvaldu.
.jpg.aspx?width=650&height=487)
Origami je podle něj pes s obrovským pracovním srdcem – učenlivá, citlivá, ale nesmírně houževnatá. „Je to partner, na kterého se mohu spolehnout. Když něco hledá, jde přes překážky, prach, tmu i nebezpečí, a nikdy to nevzdá. A přesně o tom to je – mít důvěru ve svého parťáka a vědět, že udělá maximum,“ popisuje psovod.
Nejde jen o práci. Je to životní poslání
Kynologie u Hasičského záchranného sboru není koníček ani doplněk k profesi – je to životní styl, který vyžaduje naprostou oddanost. Výcvik probíhá za každého počasí, bez ohledu na dny volna či svátky. „Trénujeme v zimě, v létě, ve městě i v lesích. Vymýšlíme nestandardní situace, simulujeme reálné zásahy. Často je to fyzicky i psychicky velmi náročné – ale právě díky tomu jsme připraveni,“ dodává Vančura.
O tom, že Origami je nejen výjimečný pes, ale i milovaný člen rodiny, svědčí i tradice, kterou Vančura dodržuje po každém větším výkonu – ať už jde o zásah nebo atesty. „Máme svůj malý rituál. Sedneme si někam stranou, pohladím ji a řeknu jí, že to zvládla skvěle. Je to můj způsob, jak jí poděkovat. Ona mě nikdy nezradila, a proto si zaslouží úctu.“
Brána do světa: USAR tým čeká
Úspěšným složením atestů se dvojice Vančura–Origami stala oficiální součástí systému USAR (Urban Search and Rescue). To znamená, že mohou být vysláni do jakékoliv části světa, kde dojde k závažné katastrofě. Společně s dalšími odborníky tvoří tým, který může zachraňovat životy i v těch nejkritičtějších podmínkách – v troskách domů po zemětřesení, sesuvech půdy nebo jiných neštěstích.
„Samozřejmě je to obrovská zodpovědnost. Ale jsme připraveni. Proto trénujeme, proto do toho dáváme všechno. Když pak dorazíme na místo a vidíme, že díky práci psa a týmu se podařilo najít přeživšího, je to pocit, který se nedá popsat,“ říká Vančura s tichou hrdostí v hlase.
Síla lidského a psího partnerství
To, co odlišuje skutečně špičkové kynologické týmy, není jen technická připravenost nebo perfektní výcvik. Je to hluboké partnerství, založené na důvěře, respektu a schopnosti porozumět si i beze slov. Václav Vančura a Origami jsou zářným příkladem toho, jak může vypadat dokonalé spojení dvou bytostí, které spolu sdílejí nejen pracovní dny, ale celý život.
Jejich příběh je připomínkou, že za každým úspěchem stojí obrovské úsilí, vytrvalost a neochvějná víra v cíl. A že i v dnešním světě technologií má lidský dotek, psí čumák a vnímavé srdce stále obrovský význam.
Vždy připraveni, vždy odhodlaní
Úspěch libereckého kynologa a jeho feny není jen osobní metou – je to také poselství pro všechny, kdo věří v poctivou práci, trpělivost a neustálou připravenost. Ať už budou Vančura a Origami stát na sutinách domu v zahraničí nebo zasahovat při pátrací akci v Krkonoších, jedno je jisté: jejich odhodlání nikdy nepoleví.
„Když víte, že na vás závisí život někoho jiného, nemůžete si dovolit chybu. A právě proto trénujeme, dřeme a nikdy se nespokojíme s průměrem. Není to práce, je to poslání,“ uzavírá Václav Vančura.
Liberecký kraj tak může být právem hrdý na svou kynologickou dvojici, která je připravena postavit se výzvám – kdekoli, kdykoli a s naprostou oddaností své záchranářské misi.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Libereckého kraje