Silný vítr ničil střechy a lámal stromy

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

12.05.2020 |  Liberecký kraj
Silný vítr ničil střechy a lámal stromy

Pondělku počasí příliš nepřálo a hasiči v Libereckém kraji měli plné ruce práce, aby stíhali přejíždět z jedné události ke druhé. Celkem museli řešit od 16. hodiny 111 událostí spojených s nepříznivou předpovědí meteorologů, kteří varovali před silným větrem. Převážná většina událostí, ke kterým hasiči vyjížděli, byla na Liberecku a Semilsku. Vítr však nebyl jediný, který trápil obyvatele lokalit a hasiče. Vydatný déšť měl za následek vytopení některých domů a zahrad.

V 17:17 hodin přijalo krajské operační středisko hasičů hlášení o poškozené střeše rodinného domu v Petrašovicích, kde silný vítr utrhl velké plechy na střeše a ty hrozily pádem. Po příjezdu na místo hasiči zkoušeli ustavit výškovou techniku, ale vlivem nepříznivého počasí ji nebylo možné použít. Proto střechu zajistili a práce byly v místě odloženy.

V Rozstání na Liberecku zase silný vítr utrhl střechu zahradního domku, která hrozila pádem k sousedům na zahradní altán. Hasiči po příjezdu střechu bezpečně zajistili.

V Jítravě se pro změnu silný vítr opřel do vzrostlého stromu, který sílu větru nevydržel a zřítil se přímo na rodinný dům. Strom spadl na vchod domu a uvnitř uvěznil majitelky psa. Vzhledem k tomu, že nehrozilo bezprostřední ohrožení, bylo majitelce doporučeno strávit noc mimo objekt. Odstranění stromu by měli vyřešit stromolezci tak, aby nedošlo k poškození domu.

Vítr sfoukl také stan před vchodem Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, který byl nemocnici zapůjčen pro vytvoření odběrového místa pro Covid-19. Hasiči tam stan stabilizovali a dofoukli.

V Křižanech spadlé stromy uvěznily osobní automobil se ženou a  dvouletým dítětem uvnitř. Hasiči po příjezdu stromy rozřezali pomocí motorových pil a z komunikace bezpečně odstranili.

V Lomnici nad Popelkou řešily jednotky několik případů zatopených domů, kam se voda dostala z pole a zaplavila zahrady a interiéry domů z kanalizace.

Operační a informační středisko HZS Libereckého kraje muselo během pár hodin odbavit neuvěřitelné množství hovorů a žádostí o pomoc. Na liberecké hasičské stanici v jednu chvíli zůstal pouze RZA (rychlý zásahový automobil, určený především na dopravní nehody), ostatní družstva byla v terénu. Podobná situace byla i na ostatních stanicích. Situace se uklidnila přibližně kolem 9. hodiny, poslední událost spojenou s nepříznivým počasím řešili hasiči v půlnoci.

Okres Liberec - 47 událostí
Okres Semily - 45 událostí