Výjezdy hasičů na přelomu roku v Libereckém kraji

HZS Liberecký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

02.01.2023 | Liberecký kraj
Výjezdy hasičů na přelomu roku v Libereckém kraji

V Libereckém kraji vyjížděli hasiči v sobotu 31. 12. 2022 a v neděli 1. 1. 2023 (do 6:00) celkem k 29 událostem. Celkový počet zásahů je srovnatelný s přelomem roku 2021/2022.

V 11 případech se jednalo o požár malého rozsahu, většinou požár odpadu nebo popelnice. Dále jsme zasahovali u 3 dopravních nehod a u 14 technických zásahů, jako je únik oleje na komunikaci, otevření bytu nebo záchrana osob z porouchaného výtahu. V jednom případu ohlášené události se jednalo o planý poplach.

V roce 2022 byl poslední výjezd hasičů z Libereckého kraje k požáru popelnice v České Lípě. Událost byla ohlášena ve 23:41. První výjezd roku 2023 byl v Libereckém kraji k požáru odpadu v Turnově. Ohlášení události na Krajské operační a informační středisko bylo 30 minut po půlnoci.

Vybrané zásahy

Dopravní nehoda – Jablonec nad Nisou, ohlášení 31. 12. 2022 v 13:57
K dopravní nehodě dvou osobních vozidel vyjížděli profesionální hasiči z Jablonce nad Nisou do ulice Rýnovická. Hasiči na místě poskytli předlékařskou pomoc u zraněných osob a následně pomohli s jejich transportem do vozů ZZS LK. Na místě bylo provedeno protipožární opatření, uniklé provozní kapaliny byly zasypány sorbentem.

Požár – Troskovice, ohlášení 31. 12. 2022 v 14:32
Jednotky z prvního stupně požárního poplachu zasahovaly u požáru za kamny, který se následně šířil do příčky místnosti. Hasiči provedli rozebrání příčky a požár lokalizovali. Po rozebrání příčky došlo k odvětrání prostor, dále byl prováděn průzkum termokamerou k vyhledání skrytých ohnisek a následně byl požár zlikvidován. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Turnova, dobrovolní hasiči z Hrubé Skály, Troskovic a Rovenska pod Troskami.

Technická pomoc – záchrana osoby, ohlášení 31. 12. 2022 v 15:50
Profesionální hasiči z Jilemnice zasahovali u záchrany osoby z uzavřených prostor, uvíznutí ve výtahu v Jilemnici. Výtah byl odpojen od elektrického proudu a dveře otevřeny pomocí zámečnického nářadí. Následně byl výtah spuštěn do mezipatra, vypnut, označen a zajištěn. Událost se obešla bez zranění.

Požár – Česká Lípa, ohlášení 01. 01. 2023 v 0:58
Profesionální hasiči z České Lípy zasahovali u požáru kontejneru v ulici Sluneční. Při příjezdu na místo události byl kontejner celý v plamenech. Hasiči na likvidaci požáru nasadili jeden vysokotlaký proud. Po přibližně třiceti minutách se hasiči vrátili zpět na základnu.

Spolupráce se složkami IZS
Nad rámec řešení mimořádných událostí v Libereckém kraji jsou na výzvu Policie ČR naši kynologové zapojeni do pátrací akce v Krkonoších. K přepravě na místo události využili hasiči nově pořízené speciální vozidlo pro Kynologickou záchrannou skupinu HZS LK. Po ženě a dítěti v okolí Pece pod Sněžkou pátrají nejen liberečtí kynologové od 31. 12. 2022. Na Silvestra ve večerních hodinách bylo pátrání přerušeno a kynologové se do pátrání opět zapojili v ranních hodinách na Nový rok.

Autor: plk. Ing. Petra Knížková
Foto: HZS LK