Dopravu na komunikacích Olomouckého kraje komplikuje vydatné sněžení.

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Dopravu  na komunikacích Olomouckého kraje komplikuje vydatné sněžení.

Neděle 3.2. 2018
snih2.jpgVzhledem k nastalé situaci po vydatném a zatím nekončícím sněžení se komplikuje i doprava v Olomouckém kraji. Během posledních hodin jsme zatím zasahovali u pěti dopravních nehod, z toho v jednom případě u havarovaného autobusu sjetého do pole mezi obcemi Topolany a Ústín. V hromadném dopravním prostředku cestovalo v tu chvíli 8 osob, z toho jedna osoba utrpěla lehké zranění.

Hasiči zajistili bez nutnosti poškození vozidla vyproštění osob do bezpečí. Naštěstí nedošlo k vážnějšímu poškození a autobus mohl využívat topení a lidem byl udržen tepelný komfort. K místu byl operačním střediskem vyslán také náhradní autobus ze stanice profesionálních hasičů v Olomouci. Ze získaných prvotních informací nebylo zcela patrné o kolik zraněných osob se bude jednat. I z tohoto důvodu k místu byly vyslány síly a prostředky pro větší počet zraněných osob, stejný postup takto vyhodnotily i další složky IZS OLK.

ViewImage-(2).jpg

Souhrnně tedy v autobusu cestovalo 8 osob, jedna ze zraněných osob skončila v péči kolegů zdravotníků ZZS Olomouckého kraje. Jednotky hasičů na místě provedli nutná bezpečnostní opatření, dohlédly nad evakuací cestujících do náhradního cestovního prostředku dopravce. Návazně po asistenci při dokumentaci Policie ČR se všechny jednotky vrátily zpět na své základy.

ViewImage.jpg

6:16 - Hraničné Petrovice - autobus sjetý do příkopu. Dle základního sdělení se nejedná o vážnou situaci. Cestující jsou v pořádku pouze částečně sjeli z komunikace, na místo míří jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

6:16 Železniční nehoda - Mikulovice - náraz spěšného osobního vlaku do stromu, vše je bez zranění a nutnosti evakuace cestujících. Hasiči pouze provedou odstranění stromu z kolejiště.

6:40 - pomoc ZZS OLK - dvě jednotky hasičů (HZS stanice Šternberk a SDH Domašov na Bystřicí) aktuálně pomohli sanitce mířící k akutní pomoci pacientovi do Městě Libavá. Na komunikaci průjezd blokoval spadený strom. Hasiči strom velmi rychle odstranili a doprovodili sanitku až na místo jejich zásahu, zde již nevyžadující další pomoc jednotky HZS a SDH.

K dalším dopravním nehodám došlo :

18:59 D1 303 km Milenov / DN osobní vozidlo ve svodidlech bez zranění

20:15 Olomouc – u výstaviště Flóra ulice Wolkerova / vozidlo v tramvajovém zábradlí, bez zranění.

22:12 Dopravní nehoda – Horní Loděnice, bez zranění vozidlo mimo komunikaci – vyproštění

22.50 Moravský Beroun – Ondrášov, vozidlo v příkopu bez zranění – vyproštění.

Prozatím v návaznosti na vydatné sněžení vyjela také 2x jednotka požární stanice Šternberk k pádu stromu na komunikaci a to Dálov a Šternberk. Dle informací od vracející se jednotky je komunikace mezi Šternberkem směr Opava v kopcích s těžkostí průjezdná, nákladní vozidla blokují plynulý provoz.
 ViewImage-(17).jpg

Pondělí  4.2.2019
snih2.jpgProfesionální a dobrovolné jednotky od zhruba 18:00 hodiny večerní 3.2.2019 až do 6:00 již 4.2.2019 vyjely téměř k padesáti (50) událostem spojených s největší pravděpodobností v návazně na vydatné sněžení v Olomouckém kraji. Drtivá většina událostí je technického rázu a to odstraňování spadených stromů na silnice a jiné komunikace blokující průjezdnost vozidel. Jednotky hasičů také zasahovaly u několika dopravních nehod.

Další nehoda - sjetí autobusu do příkopu - Hrdibořice  se obešla bez zranění

Krátce po páté hodině ranní hasiči přijali informaci o komplikaci dalšího hromadného  prostředku pro dopravu - autobusu, dle informací jde o autobus částečně sjetý z komunikaci, blokující dopravu. Uvnitř cestovalo celkem 9 osob a jsou nezraněni. Hasičům se podařilo autobus vyprostit bez poškození.

Zdeněk Hošák | HZS Olomouckého kraje , tiskový mluvčí
Foto: HZS Olomouckého kraje