Hasiči vyrobili už 20 kubíků dezinfekce. Rozvezli ji obcím i složkám IZS

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

27.03.2020 | Olomoucký kraj
Hasiči vyrobili už 20 kubíků dezinfekce. Rozvezli ji obcím i složkám IZS
Již čtvrtou várku dezinfekce namíchali v těchto dnech hasiči na stanici v Lipníku nad Bečvou.
Celkově jsme jí pro potřeby obcí a složek integrovaného záchranného systému v kraji vyrobili už 20 kubíků, což je více než se vejde do zahradního bazénu. Používáme denaturovaný líh z lihovaru v Kojetíně. Celý proces je v prvotní fázi nebezpečný, proto jej provádějí naši příslušníci se specializací technika chemické služby a po celou dobu dodržují striktní bezpečnostní pravidla.
Zde se můžete podívat, jak celý proces vypadá:

Video zde: DEZINFEKCE s nadhledem HZS Olomouckého kraje

A zde, jak se naše dezinfekce vyrábí...Kolega Radek Buryánek, pod jehož režijním vedením vše vzniká, postup vysvětlí a popíše:

Video zde: HZS Olomouckého kraje

Stočenou dezinfekci poté hasiči rozvážejí podle rozdělovníku, který navrhuje krizový štáb kraje a schvaluje hejtman jako jeho předseda. Putuje na obce s rozšířenou působností, které si poté řeší dopravu do jednotlivých obcí. Zásobujeme i uzavřenou oblast Litovelska a Uničovska a obce, které pod tato města správně spadají, ale uzavřené nejsou.
Máme na starosti také logistiku a distribuci dezinfekce, která směřuje z krajského úřadu k provozovatelům sociálních služeb. Nyní na jednotlivých stanicích v kraji probíhá její stáčení, přerozdělování a předání. Pracovníci sociálních služeb si též přebírají osobní ochranné prostředky.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje