Kvůli vydatnému dešti se situace v Olomouckém kraji komplikovala

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Kvůli vydatnému dešti se situace v Olomouckém kraji komplikovala
deste.jpg
V souvislosti s vydanými výstrahami pro Olomoucký kraj na jevy vydatné srážky a nebezpeční povodní byly provedeny, a to převážně v severní části Olomouckého  kraje, první preventivní opatření v podobě navýšeních početních stavů na stanicích a rezervace příslušníků doma na tzv. pohotovosti.

ViewImage-(3).jpg

Ve středu, 22.května 2019 , krátce před 19. hodinou,  zasedly povodňové komise ORP Hranice a Lipník nad Bečvou. Dle vývoje situace byl krátce před dvacátou hodinou večerní na toku řeky Bečvy vyhlášen II.st povodňové aktivity a dle předpokladů návazně v dalších hodinách došlo a dochází k rozlivu řeky Bečvy na více místech po směru toku až do Přerova.

ViewImage-(2).jpg

Hasiči v okolí Lipníku nad Bečvou provedli na třech místech bezpečnostní opatření v podobě výstavby hrází z pytlů s pískem, přesněji v ulicích Za Porážkou u Skate parku, ulici za Vodu a v Týně na Bečvou. V zásobě měli díky výraznému nasazení hasičských jednotek při přípravě více jak 350 ks.  Do hotovosti se i na Přerovsku zapojili příslušníci v rezervaci po telefonu.

ViewImage-(6).jpg

V 21:00 hodin zasedla povodňová komise podruhé, dle původního zadání všechna bezpečnostní opatření byla splněna, na noční hodiny byly vytvořeny monitorovací skupiny. U obce Ústí na Hranicku došlo v nočních hodinách z bezpečnostních důvodů po zaplavení komunikace s nemožností průjezdů osobním vozidlem celkovému uzavření komunikace. Hasiči zde po celou dobu prováděli monitoring. Voda zaplavila hřiště a natekla do několika sklepů. Jelikož se v této oblasti nejedná o první případ jsou již místní obyvatele včas připraveni a nedošlo k žádným škodám či újmě na zdraví. V obci Špičky hasiči v nočních hodinách vypomohli při přestájení dobytka do bezpečnějších zemědělských objektů.

ViewImage-(5).jpg

V Týně nad Bečvou bylo krátce před půl třetí ranní již čtvrtku 23.6.2019 rozhodnuto o navýšení hrází pomocí dalších pytlů s pískem z důvodu zajištění bezpečnosti pro obyvatele chat určených k trvalému užívání.

Vzhledem k ústupu srážkové oblačnosti se nepředpokládá s výrazným zhoršením současného stavu.

Zdeněk Hošák | HZS Olomouckého kraje , tiskový mluvčí
Foto: HZS Olomouckého kraje