Aktualizace 2 Na Štenbersku hořel zemědělský objekt plný slámy VIDEO/FOTOGALERIE

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

07.01.2019
Aktualizace 2  Na Štenbersku hořel  zemědělský objekt plný slámy VIDEO/FOTOGALERIE
pozar6.png
V pátek 4. ledna 2019 byl v 17:51 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár objektu plného slámy v obci Štarnov na Šternbersku.

ViewImage.jpg

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, Šternberka, Uničova a dobrovolní hasiči ze Štarnova, Bělkovic - Lašťan, Bohuňovic, Dolan, Liboše a Olomouce. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažena balíkovaná sláma uskladněná v obezděné hale a částečně v zastřešeném přístřešku o rozměrech asi 40 x 20 metrů.

ViewImage-(14).jpg
Hasičům se rychlým zásahem podařilo druhou polovinu haly před požárem uchránit. S plameny hasiči bojují několika proudy vody, na místě jim pomáhá těžká technika, která slámu vyváží na volné prostranství, kde se rozebírá a dohašuje.

ViewImage-(25).jpg

Vzhledem k tomu, že šlo o zásah s delším časovým horizontem, přijel na místo týlový kontejner. Na místě události byl také řídící důstojník HZS Olomouckého kraje, vyšetřovatel hasičů, informován byl starosta obce a zástupci majitele.

ViewImage-(23).jpg

Při požáru nebyl nikdo zraněn, prvotní odhady hovoří o škodě okolo jednoho milionu korun, příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

ViewImage-(11).jpg

Po 20:00 hodině se řešila dálková doprava vody na požářiště, jeden hydrant ve Štarnově totiž nestačí, hasiči proto museli dovážet vodu z nedalekého Šternberka.
 video1.jpg
vykricnik5.jpg
Aktualizováno 5.ledna 2019

pozar33.jpg Již druhý den desítky hasičů bojují s rozsáhlým požárem zemědělského objektu plného slámy ve Štarnově na Šternbesku. Požár byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje v pátek 4. ledna 2019 v podvečer, celou sobotu pokračovala likvidace a předpoklad je, že v neděli by mohli poslední hasiči z místa zásahu odjet na své základny.
noc-1.jpgCelou noc z 4. na 5. ledna 2019 pokračovala likvidace rozsáhlého zemědělského objektu plného slámy ve Štarnově na Šternbersku. Hasiči v průběhu noci zřídili několik čerpacích stanovišť v okolních obcích a na požářiště dálkově dopravovali vodu.

Také celou sobotu 5.ledna 2019 jsou na místě jednotky hasičů, aktuálně (stav k 13:40 hodině) je na místě osm hasic2.jpgjednotek hasičů - 4 profesionální a 4 dobrovolné jednotky hasičů. Stále pokračuje vyvážení hořící a doutnající slámy na volné prostranství, kde ji hasiči dohašují. Velitel zásahu si na místo vyžádal statika, aby rozhodl o statice budovy. Po jeho rozhodnutí hasiči přizpůsobili zásah tak, aby vstupovali do objektu maximálně do hloubky 8 metrů. K vyvážení slámy používají tři nakladače, které mají hydraulické ruky. Hasiči se budou snažit co nejvíce slámy vyskladnit a zbytek, který v objektu zůstane, dohasí uvnitř.

vysetro.jpgPříčina vzniku požáru zůstává stále v šetření, stejně tak i výše škody, která už byla včera stanovena okolo jednoho milionu korun.

zdravi1.jpgPři požáru se lehce zranili dva zasahující hasiči. Podle předběžných odhadů velitele zásahu, pokud hasiči požářiště dnes uhasí, do rána ho bude hlídat jednotka dobrovolných hasičů.

vykricnik5.jpg
Aktualizováno 7.ledna 2019

Již druhý den desítky hasičů bojují s rozsáhlým požárem zemědělského objektu plného slámy ve Štarnově na pozar33.jpgŠternbersku. Požár byl oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje v pátek 4. ledna 2019 v podvečer, celou sobotu pokračovala likvidace a předpoklad je, že v neděli by mohli poslední hasiči z místa zásahu odjet na své základny.

Celou neděli 6. ledna 2019 na místě požáru zůstávaly čtyři jednotky hasičů, které pod dohledem nechávaly hasic2.jpgvyhořet slámu jak v zemědělském objektu, tak také na volném prostravství. V pondělí 7. ledna 2019 se na požářišti ve Štarnově vystřídaly poslední jednotky hasičů, které kolem půl desáté hodiny ráno ukončily dohlídku nad místem požáru a předaly ho majiteli.

Tím pro hasiče skončila téměř 64 hodinová likvidace rozsáhlého požáru zemědělského objektu plného slámy, u casCC.jpgkteré se postupně vystřídaly 4 profesionální a 10 dobrovolných jednotek hasičů. Do boje s plameny se zapojila téměř stovka hasičů. Příčina vzniku požáru zůstává stále v šetření, upřesňována bude i výše škody.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje
Foto: HZS Olomouckého kraje