Po skoku ze 16 metrů ze skály pomáhali hasiči zraněné turistce

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

17.08.2023 | Rampa/ Olomoucký kraj
Po skoku ze 16 metrů ze skály pomáhali hasiči zraněné turistce

Skočila ze 16 metrů ze skály do lomu, špatně dopadla na hladinu a zranila se. Měla velké štěstí, protože na břeh jí z vody pomohli přátelé. Ke zraněné turistce jsme vyjížděli v úterý večer do lomu Rampa do Černé Vody na Jesenicku.

Poskytli jsme jí předlékařskou první pomoc, po příjezdu zdravotnické záchranné služby jsme asistovali záchranářům. Uložili jsme ji do vakuové matrace a spolupracovali jsme s posádkou letecké záchranné služby, která si pacientku zajistila.

Následně ji vrtulník kvůli těžce přístupnému terénu ve skalách transportoval přímo z místa pomocí lanového podvěsu do Fakultní nemocnice Olomouc.

3.jpg1.jpg

Při letní zábavě patří skoky do vody k nejvíce nebezpečným aktivitám a úrazy bývají mnohdy fatální. Doporučujeme proto nepřeceňovat vlastní síly a schopnosti. Vše, co můžete vidět u profesionálních sportovců či kaskadérů, vyžaduje letitý trénink a pro laika podobné kousky mohou znamenat v lepším případě zranění.

Při skocích do vody na přírodních vodních plochách byste si měli nejdříve zjistit, zda se pod vodní hladinou nenachází kameny, kmeny či konstrukce, které by po skoku mohly způsobit zranění. Je také dobré předem zjistit hloubku dna, protože čím z větší výšky skáčete, tím větší hloubku pro bezpečný skok potřebujete. Například při skoku z 10 metrů musí být hladina ode dna vzdálená alespoň 4,5 metru. Do vody byste také neměli skákat přehřátí a už vůbec ne pod vlivem alkoholu.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje