Požár skládky v Lipníku nad Bečvou zaměstnává několik jednotek hasičů

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

Požár skládky v Lipníku nad Bečvou zaměstnává několik jednotek hasičů
(1).jpg
Zásah u hořící skládky  v Lipníku nad Bečvou postupně prostřídává hasiče několika jednotek profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů z Olomouckého kraje. Oznámení o hustém kouři ze skládky nedaleko Lipníku nad Bečvou poprvé přijali v centru tísňového volání krátce před devatenáctou hodinou při pondělku 19.2.2018.
eeee-(1).jpg

Operační středisko k místu postupně vyslalo pět hasičských jednotek, profesionály ze stanic Lipník nad Bečvou, Hranice a Přerov doplnily dvě dobrovolné jednotky Lipník nad Bečvou a Osek nad Bečvou. Jedná se o požár na ploše zhruba 100m2 s prozatím neurčenou hloubkou vnitřního prohoření.
(1).jpg

Hasiči musí zasahovat v dýchací technice a jsou častěji prostřídáváni. Dostatečné zásobování velkým množstvím budoucí spotřebované vody hasiči vyřešili z nedaleké hydrantové vodovodní sítě. V počátku zásahu jednotky využily pomoc nakladače, ten zajistil prvotní povrchové rozhrnutí. V tuto chvíli pomocí bagru řeší hasiči přípravu s navazující injektáží na několika místech, vše z důvodu rozlivu do skrytých míst hoření v nitru skládky

ss-(1).jpg

Celá událost se prozatím obešla bez zranění osob, není zaznamenáno ohrožení obyvatel nebezpečnými zplodinami hoření.

Aktualizace 20.2.2018

Likvidace požáru skládky v Lipníku nad Bečvou pokračuje a bude zřejmě pokračovat v průběhu celého dnešního dne. V ranních hodinách došlo k prostřídání hasičů z řad profesionálních i dobrovolných jednotek. I nadále máme zapojené hasící monitory a provádíme jejich vytěžování pomocí cisternových vozidel z přírodního vodního zdroje. Čerpací stanoviště je stále umístěno v Lipníku nad Bečvou u řeky Bečvy. Během brzkých ranních hodin k místu dorazila také hasičská chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm (HZS MSK) a provedla několik měření v časových odstupech, žádné nebezpečné hodnoty nebyly zjištěny. Předpoklad vývoje a průběhu pokračující likvidace požáru je v řádu několik hodin.

Aktualizace 20.2. 2018

I nadále pokračuje zásah z celkového počtu zapojení již devíti jednotek z řad profesionálních a dobrovolných hasičů u požáru skládky v Lipníku nad Bečvou. K místu postupně dorazily jednotky s velkokapacitním cisternami a pro efektivnější způsob hašení byly nasazeny přenosné hasící monitory. Návazně na to hasiči zřídili zásobování vodou z nového čerpacího místa na řece Bečva. Předpoklad pokračování zásahu je v řádu několika hodin, jednotky na místě zůstanou minimálně do rozednění, poté budě opětovně k pomoci využita těžká manipulační technika. Co se týká úniku škodlivin do ovzduší jsou prováděny opakovaná měření nevykazující možná nebezpečí.

Zasahující jednotky:

HZS – profesionální: