Přes Olomoucký kraj od včerejšího podvečera do dnešních dopoledních hodin přecházel silný vítr dosahující místy vichřice.

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

12.12.2017

vitr.png  Stav 11.12. 2017 k 20:00 hodin

Během posledních hodin vzrostl výrazněji počet výjezdů profesionálních a dobrovolných jednotek v Olomouckém kraji. V tuto chvíli evidujeme na tři desítky událostí technického charakteru v podobě odstraňovaní spadených stromů na komunikacích. V několika případech došlo k poškození elektrického vedení. Prozatím se situace obešla bez výraznějších škod na objektech, jen v jednom případě a to v Kojetíně na ulici Svatopluka Čecha došlo k uvolnění několika plechů na střeše základní školy, hasiči zde provedli provizorní zajištění.

Vzhledem k aktuální situaci a předpovědím lze předpokládat nejen nárůst výjezdových události, ale i výpadky elektrického vedení, neprůjezdné komunikaci i vznik škod. Operační středisko zaslalo v průběhu večera základní informace směrem ke krizovým pracovníkům, starostům obcí či jiným oprávněným zástupcům.

vitr.png   Stav k 11.12. 2017 k  23:00 hodin

qq.jpg

Celkový počet výjezdů – technické pomoci 51

Drtivá většina popadané stromy, na několika místech se jedná i o větší množství ( Paršovice, Velké Kunětice, Jívová, Lipová – Seč, Šubířov, Přerov Horní Újezd, Mikulovic, Raková u Konice, Ptení a další.

Jiné situace :

17:00 – Luká, Ješov – přetržené dráty el. vedení po pádu stromu, zajištění místa události, odstranění stromů,

17:02 Kojetín, uvolněná krytina Kojetín – základní škola ul. Svatopluka Čecha provedeno provizorní zajištění,

20:41 Vícov – poškozena střecha objektu,  zajištění místa události,

21:21 Zlaté Hory – utržená plechová střecha opřena o dům a garáž, hasiči provedli zajištění místa události,

21:27 Konice, poškozena střecha – ulice Zádvoří, několik tašek na komunikaci, úklid,

21:22 Paršovice směr Lhota (Týn nad Bečvou ) – několik spadených stromů, uvězněné    vozidlo , odstranění více jak 15 ks stromů, pokračovaní za lepších světelných podmínek, komunikace z bezpečnostních důvodů uzavřena,

22:02 Přerov, uvolněná plechová krytina bývalá elektrárna – ul. Na odpoledni zajištění místa události,

22.03 Domamyslice, uvolněná střecha přístřešku odstranění části plechů,

22:54 Mikulovice – několik popadaných stromů komplikace s dodávkou el. energie, výpomoc hotovostní službě ČEZ.

vitr.pngStav k 12.12. 2017 k 5:00 hodin

eee.jpg

Během nočních hodin vyjížděly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů k další zhruba 20tce událostí, opět se jednalo o odstraňování spadených stromů.

Nejvíce zasaženou oblastí s počtem výjezdů jsou Velké Kunětice na Jesenicku, jednotky zde vyjížděly hned několikrát k odstranění spadených stromů, ale také k poškozené střeše rodinného domku.

Dalších několik popadaných stromů řešili hasiči v okolí Jívové, Těšíkova, Lipiny. Na Prostějovsku u Horního Štěpánova rovněž hasiči odstranili několik popadaných stromů.

vitr.png
Souhrnné informace - silný vítr v Olomouckém kraji 12.12., 2017 . k 12.00 hodin

Hasiči v Olomouckém kraji od pondělní šestnácté hodiny (11. prosince 2017, 16:00 hodin) vyjeli kvůli silnému větru , který foukal v Olomouckém kraji a místy dosahoval síly vichřice, do úterní dvanácté hodiny (12. prosince 2017, 12:00 hodin) k 111 událostem.

Silný vítr foukal po celém kraji kromě Šumperska, kde hasiči nemuseli zasahovat u žádné události. Podle okresů byla situace velmi vyrovnaná:

Prostějovsko (28 událostí)

Olomoucko (26 událostí)

Přerovsko (28 událostí)

Jesenicko (28 událostí).

Vítr se vyhnul Šumpersku, kde hasiči nemuseli zasahovat kvůli větru vůbec.

Hasiči nejčastěji likvidovali popadané stromy a větve na komunikacích a na drátech elektrického vedení. V Mikulovicích popadaly stromy na železniční trať, proto celé dnešní dopoledne hasiči stromy prořezávali a trať uklízeli. V několika případech řešili srolované plechové střešní krytiny, popadané tašky nebo uvolněné okapy (Kojetín – uvolněná střešní krytina na základní škole, Vícov – poškozená střecha objektu, Zlaté Hory – utržená plechová střecha opřená o dům a garáž, Konice – několik střešních tašek spadlo na komunikaci).

Při událostech byl na Jesenicku zraněn jeden dobrovolný hasič, na kterého při odstraňování stromu spadl jiný. Hasiče se zraněním převezla záchranná služba do nemocnice.

Na několika lesních úsecích hasiči zažili opravdu dramatické chvíle. Místy padaly stromy na silnice jako sirky. Na silnici z Paršovic směr Lhota (Přerovsko) zůstalo mezi popadanými stromy uvězněné vozidlo. Hasiči si k němu prořezali cestu a lesní úsek rychle opustili. Kvůli popadaným stromům byly uzavřeny i tři silnice v našem kraji (Mikulovice – Zlaté Hory, Lhota – Paršovice, Holubice – Seč).

V noci byly posíleny směny na stanicích v Jeseníku a v Šumperku a také krajské operační a informační středisko. Od dnešní sedmé hodiny ranní zůstala posílena jen směna v Jeseníku (o 4 výjezdové hasiče)

Situace se postupně uklidňuje, některé jednotky jsou sice stále v terénu, ale jde spíše o jednotlivé událost

ViewImage-aspx-(1).jpg

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje