Při požáru v bytovém komplexu v Olomouci, hasiči zachránili čtrnáct osob.VIDEO/FOTOGALERIE

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

06.02.2019

Pomoc tří jednotek hasičů si v nočních hodinách 5.2.2019 vyžádal požár v bytovém komplexu na ulici Komenského v Olomouci. Oznámení o hustém kouři z chodeb a oken přijalo operační středisko HZS Olomouckého kraje krátce před půl desátou večerní, nikdo v tu chvíli netušil o jak velký rozsah požáru se jedná a kolik zde mohlo zůstat uvězněných osob v nebezpečí života.

ViewImage-(18).jpg

K místu z centrální stanice profesionálních hasičů vyrazily posádky tří výjezdových vozidel, doplněné o výškovou techniku, návazně k pomoci vyrazily jednotky dobrovolných sborů místních části OL – Černovír a OL – Chválkovice.

ViewImage-(15).jpg

Hasiči po příjezdu vstoupily do společných chodeb v dýchací technice, ze vstupních dveří a některých oken se hasic-aut.jpgvalil hustý černý kouř. Několik skupin ihned zahájilo záchranu osob z bytů, volající osoby z oken upozorňovaly na vstupující štiplavý kouř do jejich domácností. Naštěstí se situaci nijak více nedramatizovala, obyvatelé naslouchali hasičům a provedli dočasná bezpečnostní opatření.

ViewImage-(8).jpg

Záchrana pomocí vyváděcích masek v dýchací technice proběhla ve velmi krátkém časovém úseku a všechny evakuace-3.jpgosoby se včas, nezraněné dostali do bezpečí. Z rozhodnutí velitele zásahu byl k místu vyslán také evakuační autobus pro zajištění tepelného komfortu pro zachráněné. Několik z nich před příjezdem využilo prostor v zásahových vozidlech.

ViewImage-(14).jpg

V objektu hořelo v suterénních prostorech, zřejmě taktéž obytné části, ze které se včas do bezpečí dostal muž, zdravi4.jpgkterý procitnul poté co byl ohrožen na životě nebezpečnými zplodinami. Nejevil známky zranění, pomoc zdravotníků nevyžadoval nicméně i tak prošel základní kontrolou na místě zdravotníkem z řad hasičů.

ViewImage-(7).jpg

Událost byla rozdělena do několika úseků, v části zahoření se skupině podařilo uhasit zahoření na menší ploše. Poté bylo provedeno přirozené částečné odvětrání, které usnadnilo bezpečnější přesun obyvatelů do bezpečí. Návazně na to byla využita přetlaková ventilace pro ochlazení celkové odvětrání prostor. Po důkladném odvětrání a celkové kontrole byl schválen návrat domácích do svých příbytků.

VIDEO

Co stojí za příčinou vzniku požáru je aktuálně v šetření, s největší pravděpodobností se bude jednat o nedbalost penize1.pngpři manipulaci s otevřeným ohněm. Výše škody nebyla prozatím přesně vyčíslena, předpoklad je výše ve staticích korun. Celá událost se obešla bez zranění. Do celkového součtu pomoci patnácti osobám je nutné zmínit také záchranu čtyř zvířecích mazlíčků.

Zdeněk Hošák | HZS Olomouckého kraje , tiskový mluvčí
Foto/Video: HZS Olomouckého kraje