Rozsáhlý požár v centru Olomouce

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

27.03.2022 | Olomouc/ Olomoucký kraj
Rozsáhlý požár v centru Olomouce

Jednotky profesionálních hasičů a dobrovolné místních části Olomouce (Chválkovice a Černovír) likvidovaly rozsáhlý požár v bytové části několika podlažního domu na Blažejském náměstí. Požár se velmi rychle rozšířil do dvou podlaží, střechy, různých technických či půdních zákoutí. Navíc poškození zakouřením způsobilo další škody, a i v jiných patrech objektu.

Komplikovaná přístupná cesta k ohnisku zahoření, nebezpečná prohořelá střešní konstrukce a také hrozba v rozšíření na vedlejší objektu, taková situace se odehrávala v prvních minutách. Prvotní informace o požárů a to několik hovorů cestou na linku 112 jsme přijali krátce před pátou hodinou odpolední. Volající popisovali viditelný hustý kouř z centra Olomouce, další lidé v těsné blízkosti upřesňovali výrazné zakouření z oken a střechy budovy na zmiňovaném Blažejském náměstí.

Průzkumem hasiči vyloučili přítomnost osob v ohrožení. Náročnou cestou s bezpečnostními překážkami a uzamčením se vnitřním prostupem hasiči dostali k nejsložitější části, prakticky dvě podlaží byla zcela v plamenech. Zásah jsme realizovali s využitím výškové techniky.Nutno zdůraznit fyzickou náročnost po celou dobu zásahu, střídání v etapách i potřebu povolání dalších dvou jednotek k výpomoci při hašení, rozebírání a celkové likvidaci (Olšany u Prostějova, Velká Bystřice), vše téměř po celou dobu v dýchací technice s důrazem na stálou kontrolu několika dalších výškových či jiných budov v těsné blízkosti.

V následujících již večerních hodinách (od cca 19 hodiny) – pokračovalo dohašování v v nejsložitější části, členité, půdních prostor s více úrovněmi, prakticky i nadále nedostupném pro bezpečný zásah hasičů. K účinnosti hašení využily jednotky hasící a řezací zařízení Cobra, účinně vypomohlo včetně hasebních prací i s ochlazením v různých částí budovy postižené požárem. Pohledem do vzniklých škod lze hovořit o o částce přesahující několik milionů korun, na místě pracoval a bude pokračovat i za lepších světelných podmínek vyšetřovatel HZS Olomouckého kraje, ve spolupráci s PČR. Není zde vyloučena technická závada na elektroinstalaci, rovněž i nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm – upřesnění informací bude aktualizováno.

Zdroj: Zdeněk Hošák - tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje