Silné bouřky v Olomouckém kraji

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

02.08.2019 | Olomoucký kraj
Silné bouřky v Olomouckém kraji

V souvislosti s vydanou výstražnou informací ČHMÚ na výskyt silných bouřek – s vysokým stupněm nebezpečí zasahovaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů v Olomouckém kraji celkově u 33 událostí. Drtivou většinu výjezdových událostí tvořily překážky na komunikacích, chodnících či veřejném prostranství. Spadené stromy, části větví i v jednom případě utržený drát vysokého napětí zaměstnávali hasiče nejvíce na Olomoucku a Kojetínsku. V součtu těchto událostí do statistik prozatím zapisujeme téměř dvě desítky likvidací (17x).

Nemalou mírou co do počtu zásahu byla čerpání vody ve všech šesti případech na Olomoucku. Profesionální jednotky z centrální stanice vyrazily na ulici Polská, a také do místí části Řepčín. V ulici Polská došlo k zatopení části prodejny s papírem, v Řepčíně v místní autoservisu jednotka pomohla odčerpat vody z dílen. Vydatný déšť v místních částech Řepčín a Hejčín poté ještě několikrát prostřednictvím linky tísňové pomoci 112 zalarmoval hasiče. Na některým místech ale, jak voda rychle přitekla, tak i odtekla. Většinou zůstala pouze v zahradách v podobě větších kaluží, žádné nebezpečné laguny se netvořily.

K samotnému čerpání se zapojily také dvě dobrovolné jednotky z místních části Olomouce Černovír a Chválkovice. Hasiči na několika místech v ulici Jarmily Glazarové nejprve pomocí čerpadel a následně s aktivním zapojením místních obyvatel vypomohli smetáky a lopatami v nelehkém odstraňování vody z garáží. Čerpání vody zaměstnalo také hasiče v obcích Lužice a Mladějovice. Na místech provedli odčerpání vody pomocí čerpadel ze sklepení a garáží.

Silný vítr doprovázející bouřky nejvíce pozlobil na Kojetínsku. Hasiči zde na čtyřech místech zajišťovali poškozené střechy, utržené plechy i posunuté krovy. V Ulici Polní uletěla střecha z objektu na zahradu, jednotky na místě zajistili provizorní opatření.  Pomoc hasičů vyžadovaly situace také na ulicích Sladovní a Stan. Masara. Na panelovém domě hasiči pomocí výškové techniky provedli opětovné připevnění utržených plechů, zde byla situace ale nejsložitější. Obyvatelé budou si nyní muset zajistit celkovou opravu střechy. V okolí Kojetína vypomáhalo rovněž několik dobrovolných jednotek s odstraňováním spadených stromů.

V brzkých ranních hodinách již vyrazila jednotka z centrální stanice v Olomouci k pomoci s odlehčením nashromážděné vody na zaplachtované střeše. Na místě hasiči realizovali částečnou rekonstrukci a upevnění provizorní plachty.

V souhrnu událostí evidujeme také spadené stromy do kolejiště, a to v Mladějovicích na Olomoucku, zde zasahovala drážní jednotka hasičů HZSp SŽDC. V nočních hodinách drážní hasiči z Přerova vyjely na pomoc i do Zlínského kraje, přesněji v Hulíně odstraňovali rovněž strom z kolejiště.

Veškeré události se obešly bez zranění osob, na některým místech v kraji, převážně pod mosty se tvořily krátkodobé zátopy. Nevidujeme žádné poškození vozidel či nutnost pomoci lidem v nouzi.

Zdeněk Hošák - tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje