Silný vítr trhal střechy, padaly stromy

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

30.09.2019 | Olomoucký kraj
Silný vítr trhal střechy, padaly stromy
Přes 30 výjezdů evidujeme v souvislosti se silným větrem v Olomouckém kraji od pondělního rána do odpoledních 15 hodin.

Hasiči vyjíždějí hlavně k popadaným stromům na komunikacích či v kolejišti a k utrženým částem střech. Zasahovali jsme například v Tovačově, kde vítr strhl plechovou střechu, a hrozilo, že spadne na frekventovanou komunikaci. Hasiči ji pomocí lan vrátili zpět na místo a zajistili dřevěnými latěmi. Zásah komplikoval právě silný vichr. Využili jsme také výškovou techniku. Na místě spolupracovali profesionálové z Kojetína a jednotka dobrovolných hasičů z Tovačova. V České Vsi na Jesenicku odstraňovala jednotka strom, který spadl na dráty elektrického vedení a ve Stražisku na Konicku řešili hasiči strom v kolejišti.

Podle výstrahy ČHMÚ má silný vítr ustat až ve večerních hodinách. Dodržujte proto, prosím, tyto zásady.

• Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.
  • Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní kryti
  • Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.
  • Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).
  • Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.
  • do lesa.
  • Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.
  • Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
  • Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte neboupevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).
  • Pokud je váš život, zdraví či majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
HZS Olomouckého kraje