Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji

HZS Olomoucký kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Silný vítr zaměstnal v noci hasiče v Olomouckém kraji
a16.pngV důsledku silného větru, který v Olomouckém kraji foukal v noci z neděle 23. na pondělí 24. září 2018, vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji odstraňovat jeho následky.

hasici-vuz.jpgHasiči vyjížděli po celém kraji, nejvíce výjezdů řešili (stav k pondělí 24. září 2018, 6:20 hodin.)

na Přerovsku 41 událostí,
Olomoucku 31 událostí,
Jesenicku 7 událostí,
Prostějovsku 6 událostí,
Šumpersku 3 události
,
xx.jpg
Největší počet událostí se týkal především popadaných stromů a větví na komunikacích a drátech elektrického vedení. Ve třech případech stromy zablokovaly také železniční tratě (Hlubočky, Mariánské údolí, Lipová-lázně), nicméně šlo o jednotlivé události, kdy nebyl provoz na tratích zastaven.V několika případech také hasiči řešili uvolněné plechové střešní krytiny.

,nej.jpg Mezi větší události patřila uvolněná střešní krytina rodinného domu ve Štěpánově, která se srolovala, otočila a opřela o komín. Událost byla oznámena na operační středisko v 22:21 hodin. Hasiči po příjezdu střechu otočili zpět, pomocí plachty a latí ji provizorně zajistili. Střecha poškodila komín, proto ho majitel nemůže používat do doby opravy.

Dnej.jpgruhou větší událost se střechou řešili hasiči v hranické nemocnici. Informaci o utržené střešní krytině přijalo operační středisko hasičů v 1:27 hodin. Hasiči střechu o rozměrech asi 15 x 15 metrů provizorně zajistili hřebíky a lany, majitel bude střechu dnes ráno opravovat.
 ilustrace1.jpg
ilustrace foto

hasic2.jpgSpadlé stromy odstraňovali hasiči také z dálnice. U Olšan na D46 a u Mladče na D35 byl vždy jeden spadlý strom, do kterého nikdo nenarazil.

hasic2.jpgTo ve Vícově narazilo osobní vozidlo do spadlého stromu, naštěstí nebyl při nehodě nikdo zraněn.

hasic2.jpgStromy se v několika případech opřely také o rodinné domy (Dolany, Hranice - kpt. Jaroše), spadly na zaparkované osobní a nákladní automobily (Olomouc - Lazce - strom na dvou osobních vozidlech, Olomouc - Bělidla - strom na nákladním vozidle, Hranice - 1. máje - strom na osobním automobilu).

technik-zasa-(1).jpgV pondělí 24.9. 2018 ráno řešili hasiči více popadaných stromů, které zablokovaly silnici z Hluzova na Špičky (Hranicko).,

zdravi4.jpgPři událostech byly podle našich informací zraněny dvě osoby. V chatové osadě Suchý Žleb u Hluboček spadl strom na chatu a zranil dvě osoby, které zdravotnická záchranná služba odvezla na ošetření do nemocnice.

technika33.jpgV Paloníně hasiči na křižovatce v obci odstraňovali ulítlou trampolínu.

technika33.jpgPodle našich informací nebyl v kraji zaznamenán plošný výpadek elektrické energie. Pokud stromy poškodily dráty elektrického vedení, jednalo se spíše o jednotlivosti.

technika33.jpgTaké v pondělí ráno hasiči stále ještě vyjíždí na některá místa v kraji odstraňovat spadlé stromy. Situaci stále sledujeme, pokud by řešili větší událost, budeme vás informovat.

por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje