Vichřice, kroupy a přívalový déšť

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

03.07.2019 | Olomoucký kraj
Vichřice, kroupy a přívalový déšť

Téměř 250 událostí od včerejší patnácté hodiny (1.7.2019) v souvislosti s odstraňováním následků po silných bouřkách, vichřici, krupobití evidujeme v Olomouckém kraji. Profesionální a dobrovolné jednotky doposud nepřetržitě zasahují na Prostějovsku, Olomoucku, Přerovsku a také částečně i Šumpersku. Drtivá většina událostí je spojená s odstraňováním překážek v podobě popadaných stromů či přerušení elektrického vedení.

Nárůst v číslech kategorizovaných jako odstranění nebezpečných stavů připsalo poměrně lokací rozsáhlé krupobití a sním spojené poškození vozidel, střech a majetku obecně. Hasiči převážně na Prostějovsku v desítkách případů prováděli provizorní ochranu pomocí zaplachtování. Na některých místních tocích došlo k výraznému nárůstu hladiny toků a také k rozlivu. V Bohuslavicích na Prostějovsku došlo k přelití rybníku a poté k částečnému zaplavení místní komunikace. Voda potrápila obce na Prostějovsku a Olomoucku. V Cakově došlo k zatopení několika domů. Voda hasiči čerpali například také ve Vilémově, Olomouci, Laškově, Cholině, Lošticích a dalších místech menšího rozsahu. V Bohuslavicích – Krakovci a v tomto okolí hasiči evakuovali několik táborů. Hasiči primárně provedli záchranu dětí pomocí techniky z nejvíce postižených míst, následně ve spolupráci se starosti obcí zajistili náhradní ubytování na obecním úřadu s poskytnutím tepelného komfortu, stravy a pitného režimu. Hasičský evakuační autobus poté část dětí (60 dětí + 5 vedoucích) převezl zpět domů do Šternberka.

„highlighty“

Vichřice – evidujeme několik poškozených střech převážně na Prostějovsku

Krupobití – poškozené střechy, vozidla Prostějovsko, Olomoucko

Přívalový déšť – zvýšení hladin toků na Prostějovsku, Olomoucku – zaplavení několika obcí

Povodňové stupně – na tocích došlo k rychlému vzestupu hladin dosahující až III.stupnů PA.

Stromy – nejvíce Prostějovsko a Olomoucko, později Přerovsko téměř 200 událostí na popadané stromy

Energetické výpadky – evidujeme 6500 domácností bez elektrického produ v průběhu událostí

Čerpání vody – desítky výjezdů jsou lokačně spojené s čerpání vody z domácností, sklepů a podobně – drtivou většinu zajišťují dobrovolné jednotky v obcích

Poškozené střechy – v číslech v desítkách událostí na Prostějovsku, Olomoucku – utržené střechy po vichřici, poškozené střechy po krupobití.

Evakuace – na Prostějovsku proběhlo několik evakuací dětí z táborů (i bez činnosti hasičů) nejvíce složitá situace Bohuslavice-Krakovec,  celkově z více míst evidovaných v počtu cca 70-100 osob (děti a vedoucí).

Sociální sítě – HZS Olomouckého kraje aktivně využívalo komunikaci prostřednictvím sociálních sítí facebook/twitter na oficiálních účtech HZS Olomouckého kraje v interakcích i s obyvateli nejvíce postižených míst.

Kontinuální časový přehled je možné na těchto „nových médiích“ dohledat.

|SUMARIZACE – výjezdy v číslech|

Celkově do této doby evidujeme 249 výjezdů / číslo není konečné

Z toho například likvidaci 179 spadených stromů / číslo není konečné

Dle okresů / opět číslo je orintační/není konečné :

Olomouc -  71

Prostějov – 115