Zajištění několika domů po destrukci části stěny neobydleného objektu v Olomouci

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.01.2021 | Olomouc/ Olomoucký kraj

Pomoc profesionálních jednotek hasičů si na několik hodin vyžádala mimořádná situace v Olomouci po zřícení části stěny neobydleného objektu v Olomouci na Mrštíkově náměstí. Oznámení prostřednictvím hovoru na linku 112 tísňového volání převzalo operační středisko v úterý 5.12.2021 krátce před dvacátou hodinou.

V řadové zástavbě na starším, neobydleném rodinném domku došlo k destrukci jedné ze stěn, jednalo se o dům z tzv. „vepřovic“. Z důvodu vyloučení nebezpečí zasypaných osob pod sutinami velitel zásahu rozhodl o povolání kynologů pro sutinové pátrání z Jihomoravského kraje. K místu se rovněž dostavili zástupci statutárního města a také vyžádaný statik.

V návaznosti našich činnosti, hasiči po prvotních bezpečnostních opatření, s důrazem na bezpečnost pro ostatní obyvatele okolí, provedli několik postupů pro stabilizaci a zajištění více ohrožených budov. Na místě společně s jednotkou stanice Olomouc, s využitím speciální techniky pro destrukce, vybavení s výdřevou, zasahovala v součinnosti profesionální jednotka z Prostějova. Pátrání v sutinách vyloučilo možnou přítomnost zavalených, zasypaných osob. Hasiči postupně místa vykazující rizika či nebezpečí zajistili pažením a vnitřní stabilizací jištěním. Ke zranění žádných osob nedošlo.

Jednalo se o velmi náročný zásah v nepřístupném terénu, po celou dobu naší činnosti bylo nutné dodržovat maximální bezpečnostní opatření s ohledem na hrozící nebezpečí celkového zřízení poškozeného domu a tím i patrné další následky pro další domy v těsné blízkosti.

Zdeněk Hošák - tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje