Zvýšený počet požárů s náročným zásahem

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

20.07.2023 | Olomoucký kraj
Zvýšený počet požárů s náročným zásahem

V průběhu posledních hodin evidujeme v Olomouckém kraji zvýšený počet požárů. Aktuální klimatické podmínky jsou opravdu alarmující a zvýšené riziko vzniku požáru se oprávněně předpokládalo a stále hrozí činnosti pro hasiče, které v tomto prostředí překračují hranice možností nejen fyzické připravenosti hasičů, ale i dostupnosti techniky pro zdárné likvidování požáru bez výrazných nebezpečí.

Posledním takovým příkladem je dnešní ranní požár na Šumpersku, Třemešek - Oskava, hasiči zde likvidovali zahoření v lesním porostu, v terénu kde doslovným vyjádřením zasahujících, místa která projede stěží traktor či jiná podobná lesní technika do těžkého terénu. Zahořelo zde na ploše zhruba 30x30 m, nicméně v místech se skalnatým terénem.

Třemešek - Oskava - náročný zásah v težké skalnatém terénu na Šumpersku

Další z náročnějších zásahů o kterém jsme již včera samostatně informovali byl požár polního porostu u Jindřichova na Přerovsku. Od kombajnu, který se naštěstí včetně další zemědělské techniky podařilo uchránit zahořelo pole, z odhadovanou plochou rozsahu až do 25 hektarů. Složitá situace se zde odehrávala v samotném počátku s výrazným rozšiřování, kdy došlo k prostoupení plamenů do nedalekého lesa. Kousek odtud je i letní tábor. Pro nás v tu chvíli největší priorita zamezení a včasného varování táborníků. S nasazením velkého množství hasičů i techniky, na místě bylo využito 14 jednotek s pomocí i z Moravskoslezského kraje, nedošlo k zasažení velkého prostoru lesa a také uchránění všech zmiňovaných osob.

Jindřichov - Přerovsko, situace na místě po příjezdu jednotek - velmi rychle rozšiřující se požár pole i do lesního porostu.

Celkem za poslední hodiny tedy evidujeme 16 událostí při niž profesionální i dobrovolné jednotky likvidovaly zahoření či větší požáry. S těch běžných kdy likvidujem požáry automobilů či odpadkových košů řešíme i nezvyklé, například zahoření záhonů před domem a podobně. Třetí z větších událostí se odehrála v Bílsku na Olomoucku, došlo zde k zahoření silážního podzemního uložiště. Hasičům situaci komplikovalo nedostatečné množství hasební vody v okolí, které poté vyřešili dálkovou dopravou z přehrady Vilémov. Postupné likvidaci výrazně pomohla zemědělská technika po vyvážení jsme dohledali nedostupná ohniska.

Náročný požár prostor pro uskladnění siláže - na pomoc dorazila zemědělská technika, zásobování vodou řešeno z přehrady Vilémov.

K ostatním požárům jen v krátkosti a sumarizaci najdete v přehledové tabulce.

Opět jsme likvidovali požár v blízkosti věznice Mírov, ve Slatinicích po požáru polního porostu došlo k zakouření objektu, který hasiči pomocí přetlakové ventilace v průběhu své činnosti odvětrali. A například v Rokytnici na Přerovsku kvůli nedostupnosti i neprůjezdnosti terénem či přejezdem řeky Bečvy operační středisko využilo jinou, nikoliv místní jednotku byť vzdálenější ale bez překážek, zahořel zde strom u kořenů a řešení zde zajistila jednotka dobrovolných hasičů Troubky společně s profesionální jednotkou z Přerova.

Přehledová sumarizační tabulka:

Datum Typu události Podtyp události Okres Místo Ulice Popis události
20.07.2023 5:06 POŽÁR LESNÍ POROST Šumperk Oskava   Požár hrabanky v lese.
19.07.2023 19:10 POŽÁR ODPAD Přerov Rokytnice   Likvidace požáru stromu a trávy okolo.
19.07.2023 17:59 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Přerov Jindřichov   Likvidace požáru pole s ječmenem.
19.07.2023 17:45 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Olomouc Slatinice   Likvidace požáru strniště.
19.07.2023 16:16 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Šumperk Mírov   Likvidace požáru trávy.
19.07.2023 15:46 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Olomouc Olomouc Na Bystřičce Likvidace požáru trávy.
19.07.2023 14:38 POŽÁR ODPAD, OSTATNÍ Prostějov Prostějov Kostelecká Likvidace požáru záhonu.
19.07.2023 14:38 POŽÁR ODPAD, OSTATNÍ Šumperk Šumperk   Likvidace požáru odpadkového koše.
19.07.2023 13:59 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Olomouc Bílsko   Likvidace požáru obilí v silážní jámě.
19.07.2023 13:12 POŽÁR POPELNICE, KONTEJNER Olomouc Olomouc Pekařská Doutnající odpadkový koš.
19.07.2023 12:56 POŽÁR DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY Přerov Přerov Dluhonská Likvidace požáru osobního vozidla.
19.07.2023 12:56 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Šumperk Hoštejn   Likvidace požáru louky.
19.07.2023 12:53 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Olomouc Olomouc   Likvidace požáru trávy u kolejí.
19.07.2023 12:52 POŽÁR POLNÍ POROST, TRÁVA Šumperk Mohelnice Na Příkopech Likvidace požáru štěpky kolem stromu.
19.07.2023 12:13 POŽÁR POPELNICE, KONTEJNER Přerov Přerov Velká Dlážka Likvidace požáru odpadkového koše.
19.07.2023 6:18 POŽÁR PRŮMYSLOVÉ OBJEKTY Olomouc Šternberk   Likvidace požáru nákladního vozidla v hale.

Zdroj: Zdeněk Hošák - tiskový mluvčí
HZS Olomouckého kraje