Chatu v Turkovicích pohltily plameny

HZS Pardubický kraj //Žhavé aktuality/Z regionů

30.11.2021 | Turkovic/ Pardubický kraj
Chatu v Turkovicích pohltily plameny

„Špatná příjezdová cesta, obtížná likvidace požáru v mrazivých podmínkách, kdy vlivem teplot pod bodem mrazu docházelo k namrzání nastavovacích žebříků, armatur i okolí místa požáru,“ vyjmenovává komplikace u požáru v Turkovicích, místní části Rašovy, velitel zásahu nprap. Ladislav Dufek, DiS. Jednotkám byl vyhlášen poplach v pondělí 29. listopadu v 1.30 hodin. Velitel zásahu požádal ihned energetiky o vypnutí přívodu elektrického proudu.

Hasiči museli zasahovat pouze z venku, protože uvnitř objektu, ještě před jejich příjezdem, spadl strop. Naštěstí se uvnitř chaty nikdo nenacházel. Uvnitř byla nalezena propan butanová lahev, která byla včas vynesena. „Garáž i celé první nadzemní podlaží byly zasaženy plameny. Požár se rychle šířil uvnitř objektu až na střechu,“ přibližuje náročnost zásahu jeho velitel. Na likvidaci plamenů byl nasazen útočný proud C a druhý proud na ochranu sousedního domku. Po příjezdu dalších jednotek na místo události byly ihned nasazeny další dva proudy na hašení. Hasiči museli používat dýchací techniku. Vzhledem ke špatné příjezdové cestě nebylo možné použít výškovou techniku. Po likvidaci požáru musely jednotky hasičů postupně rozebrat střešní krytinu i konstrukci střechy.

Na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů, který i v pondělí dopoledne zjišťoval, co požár způsobilo. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1,5 milionu korun.

V této obci se jedná během dvaceti dní již o druhý požár chatky. Na počátku listopadu tady jednotky likvidovaly požár, který již byl tzv. ve třetí fázi hoření. což znamená, že v daném objektu hoří všechny hořlavé látky a intenzita hoření dosahuje maxima. V této fázi bývají narušeny i ostatní nosné prvky a dochází ke zřícení stropů i krovů. Škoda v tomto případě byla předběžně vyčíslena na 750 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši asi 100 tisíc korun.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje