Hasiči v noci strhli po požáru nejpoškozenější část opuštěného objektu ve Svitavách

HZS Pardubického kraje//Žhavé aktuality/Z regionů

01.10.2018
bagr2.jpgBagr ze záchranného útvaru HZS ČR Hlučín dorazil na místo krátce po půlnoci 1.10. 2018. Na místě byly přes noc tři jednotky hasičů – profesionální jednotka ze Svitav, jednotka ze záchranného útvaru Hlučín a dobrovolná jednotka ze Svitav.

hasicsk-aut.jpgK požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně v 3.24 hodin strhli část objektu.

1.jpg

Nakonec bylo zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu.

Železniční trať zůstala přes noc uzavřena a uzavřena zůstává i nadále.

Průzkumem bylo zjištěno, že zeď, která se zřítila krátce po 18 hodině, poškodila kolejiště. Na trolejovém vedení, které zničil velký žár, byla předběžně vyčíslena škoda ve výši zhruba 50 tisíc korun. Požár byl zcela zlikvidován v 3.25 hodin.

pozar32.jpgPřipomeňme, že v neděli 30. září 2018  v 17.37 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár opuštěného objektu ve Svitavách. Čtyřpatrový objekt se nachází poblíže železniční trati. Při příjezdu první jednotky hasičů byl celý objekt v plamenech. Na místě zasahovalo celkem 9 jednotek hasičů.

Majitel objektu si nyní musí obstarat velký bagr.

inforamce.jpg

Opuštěný objekt zachvátily plameny

V neděli 30. září 2018  v 17.37 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen požár opuštěného objektu ve Svitavách. Čtyřpatrový objekt se nachází poblíže železniční trati. Při příjezdu první jednotky hasičů byl celý objekt v plamenech.

122.jpg

Na místě zasahovalo celkem 9 jednotek hasičů. Jelikož se objekt nachází poblíž železniční trati, velitel zásahu požádal o vypnutí trolejí. Provoz na trati byl zastaven. Hasiči nasadili potřebný počet proudů vody k likvidaci hasic-RE.jpgpožáru. Hasiči bránili vše v okolí, aby se plameny dále nerozšiřovaly. Zhruba v 18.13 hodin se zřítila štítová stěna objektu a hrozí i zřícení celého objektu. Budova se zřejmě bude muset celá zbourat. K tomuto kroku byl povolán i bourací bagr ze záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně. Na místo události byl také povolán statik, aby rozhodl o osudu stavby.

Ve večerních hodinách byl zredukován počet zasahujících jednotek.

Obrovské plameny, které šlehaly z objektu a odlétávající žhavé jiskry, způsobily další požáry v okolí. Jiskry zapadly na střechu dvou domů a způsobily požár střešní krytiny. Dále na novostavbě azylového domu došlo k poškození střešní fólie.

plamen-1.jpgJiskry také zapadly do trávy a tújí na hřbitově, kde způsobily požár. Počet způsobených menších požárů se zatím zastavil na čísle čtyři. Toto číslo ale nemusí být konečné.

Velký žár poškodil trolejové vedení a zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám, se bude prověřovat. Z bezpečnostních důvodů není možné přibližovat se k objektu.

Podle slov vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu během posledních let několikrát hořelo. Vždy se jednalo o požáry menšího rozsahu. Uvnitř objektu pobývali bezdomovci.

Místo požáru budou v noci střežit hasiči. Do doby rozhodnutí statika o osudu stavby či do ukončení bourání objektu, bude trať zastavena.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje