Nejvíce postiženým místem zůstáva Heřmanův Městec

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

15.06.2020 |  Pardubický kraj
Nejvíce postiženým místem zůstáva Heřmanův Městec

Aktuální informace 14. června 2020 k 20.30 hodin.

V tuto chvíli lze říci, že nejvíce postiženým místem v Pardubickém kraji je stále Heřmanův Městec. Hasiči tady odpoledne zasahovali, když se u domova důchodců vylil rybník, který následně zatopil domov důchodců. Tam bylo evakuováno 10 osob. Situace se již zklidnila. Evakuované osoby byly umístěny do vyšších pater.

Hasiči ale i nadále zasahují v Heřmanově Městci například v Čáslavské ulici u železničního přejezdu. Na trať, která je uzavřena, hasiči pokládají pytle s pískem tak, aby voda neohrožovala okolní domy. Z Podolského potoku se valí stále voda do zahrad i na ulice i přes park a postupně dochází k zatopení i nádvoří zámku.

Na některých řekách v kraji byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity – zejména na Novohradce v Luži, na Krounce v Otradově byl dosažen 2. stupeň povodňové aktivity.

Novohradka protéká i Hrochovým Týncem, hasiči zde připravují protipovodňové zábrany, kterými zabezpečí, aby se voda nevylila do obce a na silnici. Protipovodňové mobilní zábrany jsou umísťovány například i v Dvakačovicích a Žižíně.

Chtěla bych říci, že situace se sice zklidňuje, ale hasiči ať už profesionální nebo dobrovolní, jsou stále v terénu. Podle informací ze zasedání povodňové komise obce s rozšířenou působností Chrudim by Novohradka měla kulminovat v noci.

Od 7 hodiny ranní do 19 hodiny evidujeme již 350 výjezdů k událostem v souvislosti s krupobitím. A určitě to není konečné číslo.

Celkem jsme evakuovali 19 osob, jednu osobu jsme zachránili, a to řidiče z osobního auta, u Heřmanova Městce, který uvízl ve vodě. Vyprostit ho museli místní dobrovolní hasiči.

Byla místa v kraji, jakými byly Lanškroun a Litomyšl, kde jsme odčerpali vodu ze zatopených ulic, silnic, sklepů a během chvíle tam voda natekla zpět. Tedy nekončící kolotoč odčerpávání.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje