Při přelévání benzínu pozor na statickou elektřinu

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

12.10.2022 | Kunčina/ Pardubický kraj
Při přelévání benzínu pozor na statickou elektřinu

Pět jednotek hasičů likvidovalo během úterý 11. října požár garáže o velikosti 4 x 6 m v Kunčině na Svitavsku. Hasiči nasadili k nalezení všech ohnisek požáru i termokameru. Zjištěná ohniska byla následně zlikvidována. Jednotky musely vyskladnit dřevník, který se nacházel v blízkosti garáže. V místě požáru se nacházely 3 osoby, které se nadýchaly kouřem. Hasiči nasadili ještě před příjezdem zdravotníků kyslíkovou terapii. Na místě je ošetřila posádka zdravotnické záchranné služby.

Dle slov vyšetřovatele hasičů přeléval muž benzín z jednoho kanystru do druhého pomocí kovového trychtýře. Po přelití muž vyndával trychtýř z kanystru a s největší pravděpodobností došlo k výboji statické elektřiny a začalo hořet hrdlo kanystru. V ten okamžik se muž pravděpodobně zalekl a kanystr převrhl. Muž může hovořit o štěstí, že nedošlo k jeho popálení.

Škoda byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 500 tisíc korun.

Pokud i vy se chystáte přelévat benzín, tak se vybavte antistatickou obuví i oblečením – lepší bude bavlněné triko než pletený vlněný svetr, který měl muž v době čerpání na sobě. Trychtýř doporučujeme plastový.

Statický náboj vzniká, když dva materiály s různými fyzikálními vlastnostmi přicházejí spolu do styku a opětovně se oddělují, nebo jejich třením anebo indukcí (pokud se materiál nachází v blízkosti elektrického pole). Velikost náboje je závislá na řadě faktorů, jako jsou materiál (jeho elektrické a fyzikální vlastnosti), teplota, vlhkost, tlak i rychlost oddělení materiálů. Čím větší je tlak nebo rychlost oddělení, tím větší je náboj, stejně tak platí, že čím rozdílnější jsou materiály z hlediska jejich vodivosti, tím větší je náboj).

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje