Příčinu úniku neznámé látky do potoka zjišťovali hasiči ze stanice Moravská Třebová

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

19.02.2023 | Dlouhá Loučka/ Pardubický kraj

17.2.2023 Na operační středisko byl v 16:35 ohlášen možný únik neznámé látky do potoka který vtéká do chovného rybníka v obci Dlouhá Loučka. Na místo vyjela profesionální jednotka z Moravské Třebové. Dále byla na místo povolána policie, zástupce životního prostředí a zástupce českého rybářského svazu.

Po příjezdu na místo a prvotním průzkumu bylo patrné, že do potoka opravdu něco uniká. Dle slov velitele zásahu byl potok zakalený a voda zapáchala po čpavku. Začalo se tedy vyhledávat místo kudy se neznámá látka do potoka dostává. Vytipována byla 4 místa odkud hasiči odebrali vzorky.

Při pátrání a za pomocí policie byl nalezen původ problému a tou byla plná jímka, která přetékala do potoka nedaleko rybníka. Majiteli jímky bylo nařízeno odčerpání cca 40m3 látky.

Zástupce rybářského svazu, který zpozoroval změny chování ryb nařídil upustit rybník a naředit vodu, aby se předešlo úhynu ryb. Na místo vyjela místní jednotka, která vypomůže majiteli s doplňováním vody do rybníka. Včasným zavoláním a zjištěním úniku se podařilo uchránit chov v hodnotě cca 200–300 tisíc korun.

Zdroj: HZS Pardubického kraje