Služební psi také slaví Velikonoce

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

18.04.2022 |  Ústí nad Orlicí/ Pardubický kraj
Služební psi také slaví Velikonoce

Víte, jak se má a co dělá služební pes, když není ve službě? Pro pejska se vlastně nic nemění. Psovod David Hynek ze stanice Ústí nad Orlicí se stará hned o dva psy – Darrena a Britta. Každodenní výcvik je už rutinou. Pravidelně jsou psi venčení, nechybí péče o ně, to znamená vyčesávání srsti, očkování a preventivní veterinární péče.

„Nechybí speciální záchranářský výcvik, který není možné provádět, když jsem se psem ve službě,“ říká David Hynek. Práce psovoda je jen jedna ze specializací. Psovod je hlavně hasič, který je ve službě připravený k výjezdu na běžné zásahy atd. Záchranářský pes musí cvičit co nejvíce v reálných podmínkách, proto David Hyne hledá míst i po celé naší republice, ale v zahraničí. Pro výcvik takové psa je důležitý figurant. Je to osoba, která se psovi schovává, a ještě důležitý je psovod, který psa cvičí. Pes, psovod a figurant jsou nerozlučitelná trojka, jak vypadne jeden, výcvik se nemůže uskutečnit. Poté také záchranářský pes musí odpočívat. Pravidelný odpočinek je také důležitý.

A jelikož jsou nyní Velikonoce, nezapomínáme na tradice. Po koledě už má nejen David Hynek, ale i jeho statní záchranářští psi.

Krásné svátky jara přejí i Vám hasiči Pardubického kraje

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí