Tento týden již čtvrtý požár, který způsobil komín

HZS Pardubický kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

Tento týden již čtvrtý požár, který způsobil komín

Deset jednotek hasičů likvidovalo ve čtvrtek 11. dubna 2019 v 18.46 hodin požár střechy rodinného domu v obci Svatý Jiří. Při příjezdu první jednotky na místo byla již celá střecha v plamenech. Velitel zásahu nechal zřídit čerpací stanoviště. Při požáru došlo k pádu zdi domu. Požár hasiči dostali pod kontrolu hodinu po nahlášení události na krajské operační a informační středisko hasičů. Do rána místo požáru hlídala místní dobrovolná jednotka.

ViewImage-(4).jpg

Na místo se dostavil i vyšetřovatel hasičů, který zjišťoval proč došlo k požáru střechy. Požár s největší pravděpodobností způsobil špatný stav komínového tělesa. Škoda byla předběžně vyčíslena na 1 milion korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 5 milionů korun. Při požáru domu se nikdo z jeho uživatelů nezranil. V pátek 12. dubna v ranních hodinách byl na místo povolán i statik.

ViewImage-(1).jpg

Topná sezona 2018-2019 skončila, ale tento týden chladné večery a rána přiměli lidé opět roztopit v kotlích a hned ve čtyřech případech (8.4.-12.4.2019) došlo opět k požárům střech a komínů v našem kraji.

ViewImage-(3).jpgSe škodou 500 tisíc korun skončil například požár střechy třípatrové bytovky v Žamberku 10. dubna. Hasiči tady dokonce museli evakuovat 17 osob. Jeden z bytů byl požárem hodně zasažen a bylo nutné řešit, kam se lidé umístí, protože návrat do vyhořelého bytu nebyl možný. Příčinou vzniku požáru byla netěsná spalinová cesta, tedy špatné spáry v komíně. Okamžitým zásahem se podařilo uchránit majetek ve výši 3 miliony korun.

pozar-ohen3.pngVe čtvrtek 11. dubna ve večerních hodinách také hořely saze v komíně rodinného domu v Poličce. Tady s požár ale mimo komín nerozšířil.

Během topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019 došlo v Pardubickém kraji k 47 požárům komínů. I přes neustálé varování ze strany jak kominíků, tak hasičů, až 90 % těchto požárů způsobí nevyčištěný komín, tedy okolnost, kterou můžeme ovlivnit.

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje, JSDH Ústí nad Orlicí