Topná sezóna plná ohně a slz

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

10.04.2025 | Pardubický kraj
Topná sezóna plná ohně a slz
 

TOPNÁ SEZÓNA PLNÁ OHNĚ A SLZ: Když komín není přítel, ale nepřítel číslo jedna

Zima 2024/2025 přinesla nejen mráz, ale i popel, plameny a slzy. Hasiči zasahovali u 116 případů spojených s komíny a topidly. Někteří přišli o majetek, jiní o domov. Jedna žena málem o život.


Když domov shoří v plamenech

Představte si klidné zimní ráno. Z komína se kouří, káva na sporáku voní, pes spí u kamen. Idylka? Jen do chvíle, než z půdy začne stoupat dým. Tak přesně takhle začal příběh z 2. ledna 2025 v obci Karle na Svitavsku. Plameny si tam v několika minutách vzaly domov dvou seniorů. Zůstali stát před ohořelými trámy a kouřem začouzenou fasádou. Škoda? Tři miliony korun. Zachráněný majetek? Jen půl milionu. Viník? Komínové těleso a vznícený dřevěný záklop v půdním prostoru.

„Byl to šok. Slyšeli jsme praskání, běželi jsme nahoru a už bylo pozdě,“ líčí dojatě paní Jarmila, jedna z postižených. Zimní království se během pár hodin proměnilo v ohořelou ruinu. A nebyli sami.


Topná sezóna 2024/2025: Když zima znamená riziko

Pardubický kraj si letos v období od 1. října 2024 do 31. března 2025 připsal 116 zásahů v souvislosti s komíny a topidly. A tohle číslo má hořkou pachuť.

1-kominx.jpg

Z analýzy vyplývá, že 78 případů měly na svědomí nevyčištěné saze v komíně. Dalších 23 požárů vzniklo při manipulaci se žhavým popelem. Zazděný trám v komíně? Taky problém – a ne zanedbatelný. To se stalo minimálně dvakrát. A co třeba špatná konstrukce komínu, praskliny, nedomykající dvířka, nebo topení nevhodnými materiály?

Tohle všechno jsou časované bomby. A mnohdy explodují právě o Vánocích. Ostatně, případ z 24. prosince 2024 to dokazuje víc než výmluvně.


Štědrý den v plamenech a popálený obličej

  1. prosinec. Den, který má vonět po cukroví a jehličí. Ale pro jednu ženu se změnil v noční můru. Při pokusu zatopit v kamnech použila hořlavou kapalinu. Co následovalo? Výbuch. Výpary vzplanuly a oheň jí zasáhl tvář.

„Chtěla jsem jen rychle zatopit. Trochu lihu, pár kapek. Ani jsem nestačila ustoupit,“ vzpomíná žena, která kvůli popáleninám strávila svátky na popáleninové klinice. Její příběh je děsivým mementem, že do kamen nepatří nic, co tam nemá být. A rozhodně ne benzin nebo jiné vysoce hořlavé látky.


Rodinný dům a garáž šly k zemi. Příčina? Nezodpovědnost

Ještě větší drama se odehrálo 1. března 2025 v Českých Heřmanicích. Požár, který vypukl kvůli nevhodnému použití hořlavých kapalin a plynů v kamnech na tuhá paliva, zničil nejen rodinný dům, ale i garáž. Celková škoda: tři miliony korun.

Sousedé se sbíhali se sněhovými lopatami, majitelé domu se marně snažili hasit vodou. Oheň byl ale rychlejší. A neúprosný. „Dům byl celý obložen dřevem, chytlo to jako papír,“ popisuje zasahující hasič.


Hasiči varují: Čistý komín = bezpečný domov

Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje v tom má jasno: prevencí se dá předejít většině tragédií.

„Každý komín je třeba minimálně jednou ročně čistit a nechat zkontrolovat odborníkem. A to i v případě, že se topí jen občas,“ zdůrazňuje plk. Ing. Jiří Němec z HZS. Jenže realita? Mnoho lidí si myslí, že když jim to hoří, tak to hoří dobře. Omyl.

78 požárů z nevyčištěných sazí je jasný důkaz. A další důvody? Manipulace s popelem (23x), špatná konstrukce komínu (3x), trám v komíně (2x), špatné obsluhování topidla (2x), dokonce i nevhodné umístění kouřovodů (3x). A to nemluvíme o těch, kteří vůbec netuší, kdy jim komín naposledy kontroloval kominík.


Neznalost neomlouvá. A někdy zabíjí

„Někteří lidé zkouší sušit dřevo, hadry, nebo dokonce pečou kaštany přímo na topidle. To je hazard se životem,“ říká jeden z hasičů, který zasahoval u několika požárů. Uvádí případ, kdy někdo skladoval plastové lahve přímo u kamen. Stačilo málo – a už hořel celý obývák.

V některých domácnostech pak doslova tiká bomba v podobě zazděného trámu v komíně, spár v komínovém tělese nebo volně přiložených dvířek. Jakmile teplota stoupne, začne dřevo žhnout – a oheň má volnou cestu do podkroví. Výsledkem je oheň, který zničí celý dům během pár desítek minut.


Co dělat, aby se z vašeho domova nestal požární polygón?

  1. Zajistěte pravidelnou kontrolu komínu – alespoň jednou ročně odborníkem.

  2. Nikdy neházejte do kamen nic, co tam nepatří – zejména ne plasty, lakované dřevo, textil nebo zbytky benzínu.

  3. Nezapalujte oheň pomocí hořlavých kapalin – je to extrémně nebezpečné.

  4. Udržujte okolí topidla čisté – žádné noviny, záclony, dřevo nebo odpad u kamen.

  5. Dávejte pozor na horký popel – nenechávejte ho v plastových nádobách, nenechte ho v domě.

  6. Myslete na sousedy – požár se šíří rychle a může zasáhnout i okolní domy.


Závěr? Topit nestačí. Musíte topit s rozumem.

Zima není jen o sněhu, svíčkách a punči. Je i o tom, jak udržíme plameny tam, kde mají být – v kamnech. HZS Pardubického kraje dává jasný signál: topná sezóna je obdobím zvýšeného rizika. A každý z nás může být příštím případem ve statistikách. Nebo tím, kdo jim předejde.

A tak, až příště budete přikládat do kamen, vzpomeňte si na seniory z Karle, na ženu s popáleným obličejem, na požár v Českých Heřmanicích. A raději zavolejte kominíka. Protože komín není dekorace. Komín je odpovědnost.


Víte, že kominík vám může zachránit domov i život? Nepodceňujte prevenci. Ať vaše topná sezóna končí teple – ne v plamenech.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Pardubického kraje

Sdílejte