Únik látek ve skladu státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

16.06.2020 | Kostelec u Heřmanova Městce/ Pardubický kraj
Únik látek ve skladu státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce

V neděli lokální povodeň poškodila i pobočku Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Jedná se o sklad, kde se nachází zásoby nafty a leteckého petroleje. V jedné z nádrží došlo k úniku nafty do jímky a voda poničila také část areálu.

Ropné látky z areálu se pravděpodobně průsakem dostaly během kalamity do dešťové kanalizace a odtud do potoka v Kostelci u Heřmanova Městce.

Na místě zasahují průběžně hasiči. Evidujeme již tři zásahy: u první události zasahovali hasiči z Chrudimi a Heřmanova Městce, ale standardní prostředky hasičů na zásah nestačily, a na místo byl povolán Záchranný útvar HZS ČR z Jihlavy s velkokapacitním čerpadlem.

Kontaminovaná voda se čerpala ze sklepních a podzemních prostor.

U druhého zásahu došlo k poškození příruby na nádrži a úniku ropné látky do záchytné jímky. Tady zasahovala jednotka hasičů z Chrudimi. Hasiči museli utěsnit přírubu. Její utěsnění nebylo vůbec jednoduché. Hasiči použili speciální tmely i stahovací pásky.

Nyní kontaminovanou vodu odčerpává specializovaná firma Dekonta, a.s.

Třetí zásah byl v pondělí 15. června ve večerních hodinách, kdy se objevily mastné kruhy na potoce, a zde si lidé stěžovali na zápach. Na místě byly jednotky hasičů z Chrudimi a Heřmanova Městce. Hasiči chtěli na hladinu standardně umístit norné stěny, ale vzhledem k vysokému průtoku toto nebylo možné učinit. Norná stěna byla umístěna až na vodním toku v Klešicích.

Přesné množství uniklých ropných látek není dosud známo a bude zjišťováno.

Situaci řeší hasiči a specializovaná firma, informovány byly Česká inspekce životního prostředí i Povodí Labe.

Zaměřujeme se na to, aby co nejméně bylo znečištěno životní prostředí.

Dále monitorujeme Podolský potok i v místě, kde se vlévá do Labe. V průběhu nočních a brzkých ranních hodin nebyla zachycena v tomto místě nornou stěnou žádná látka.

V současné době vytipováváme další místa, abychom v případě snížení průtoku mohli posunout norné stěny blíže k areálu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje