REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Unikátní metoda hašení urychlila likvidaci požáru skládky pneumatik

Neskutečně bleskovou likvidací požáru na skládce ve Zdechovicích oslavili v pondělí 4. května hasiči svátek sv. Floriána, který je...

05.05.2020 | Pardubický kraj
REKLAMA
REKLAMA

Neskutečně bleskovou likvidací požáru na skládce ve Zdechovicích oslavili v pondělí 4. května hasiči svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů.

Skládka pneumatik ve Zdechovicích začala hořet v neděli 3. května v 21.49 hodin. Na místě zasahovalo až 19 jednotek hasičů.

Zřízen byl štáb velitele zásahu. V pondělí dopoledne bylo rozhodnuto o použití unikátní metody při likvidaci hořící skládky. Poprvé v České republice byla tato metoda použita při likvidaci požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče před devíti lety.

Metoda spočívá v tom, že nakladač s plně naloženým hořlavým materiálem ze skládky na lžíci vyložil hořící pneumatiky do kontejneru s vodou. Následně hydraulickou rukou pásového rypadla materiál během několika minut opět vyndán a umístěn na vytvořený volný prostor u skládky.

U tohoto postupu likvidace mimořádné události jsou minimální požadavky na síly a prostředky. Nedochází k žádnému úniku kontaminované vody do životního prostředí. Hořící materiál je okamžitě uhašen a nehrozí opětovné vznícení. K likvidaci požáru se použije malé množství vody. Likvidační činnost je výrazně urychlena.

Zásah byl velmi náročný. Po celou dobu zásahu hasiči museli používat dýchací přístroje a na místě se pohybovalo v jednu chvíli až 100 hasičů. Požár byl díky aplikování metody ukončen v pondělí 4. května ve 20 hodin.

Příčina vzniku požáru je i nadále vyšetřována.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí 
 

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
08.02.2026 Hrozí náledí a komplikace v dopravě Teploty klesnou pod bod mrazu a hrozí tvorba náledí. Riziko se týká více krajů. Řidiči i chodci musí počítat s kluzkými povrchy. Zobrazit článek
Z regionu
08.02.2026 Zledovatělé stezky zaměstnaly záchranáře, během soboty ošetřili pět pacientů Záchranáři z Jablunkova měli v sobotu plné ruce práce. Ošetřili pět pacientů, dva z nich se zranili na zledovatělých beskydských stezkách. Zobrazit článek
Z regionu
08.02.2026 Dobrovolní hasiči jsou pilířem bezpečnosti V Moravskoslezském kraji působí 388 jednotek požární ochrany. Dobrovolní hasiči tvoří většinu z nich a jsou klíčovou součástí bezpečnosti regionu. Zobrazit článek
Z regionu
08.02.2026 Ranní požár bytu si vyžádal lidský život, hasiči zachránili ženu z domu Ranní požár bytu zaměstnal několik jednotek hasičů. Jedna osoba zemřela, další byla zachráněna. Škoda dosáhla dvou milionů korun. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru