V Rybitví hoří 190 tun elektroodpadu

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

12.07.2023 | Rybitví/ Pardubický kraj
V Rybitví hoří 190 tun elektroodpadu

Stále likvidujeme požár elektroodpadu v Rybitví

Zásah hasičů v průmyslové zóně v Rybitví stále pokračuje. Nasazení hasiči se pravidelně ve velkém horku střídají. Požár je likvidován pouze z venku, protože statik zakázal hasičům vstupovat dovnitř sila. V sile hoří 190 tun elektroodpadu.

Z HZS Středočeského kraje, ze Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR, bylo na místo v podvečer dovezeno dalších 10 tun pěnidla pro výrobu těžké pěny pro likvidaci požáru.

Na nejbližší výpusti z areálu průmyslové zóny byla preventivně postavena norná stěna pro případný záchyt hasební vody.

Ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín jede na místo pásový nakladač CAT 973D. Stroj je osazen kamerami a termokamerou s možností dálkového ovládání stroje. Na místě zásahu bude rozhrnovat materiál v sile do vodní lázně, která tam vznikla dodávkou hasební vody.

V Rybitví v areálu jedné z firem došlo ve středu 12. července těsně před polednem k požáru elektroodpadu. Na místo bylo povoláno 5 jednotek požární ochrany. Na místo byla vyslána i výšková technika pro monitorování střechy z výšky, aby nedošlo ke zborcení. Informováno bylo i životní prostředí.

Jelikož se firma nachází v areálu podniku Synthesia, rozeslal podnik informační zprávu o vzniku požáru dotčeným obcím z důvodu vzniku velkého množství zplodin hoření.

Uvnitř sila hoří 190 tun elektroodpadu, převážně baterie z notebooku, domácích spotřebičů, mobilních telefonů i LCD televizí. Škoda je předběžně vyčíslena na 950 tisíc korun jen na materiálu, na silu ještě škoda nebyla vyčíslena. Hasit hasiči budou v tuto chvíli těžkou pěnou. Zasaženo je jedno silo ze čtyř.

Ze sila vychází hustý kouř. Každé nežádoucí hoření produkuje zplodiny hoření, které jsou nebezpečné a toxické.

Zásah je pro hasiče náročný už jen kvůli horku, které panuje v celém Česku. Hasiči se pravidelně střídají u zásahu. Na místo byl vyslán i monitorovací vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč pro měření ovzduší.

Na místo se dostavil statik, který zakázal vstup dovnitř sila. Ve 14.04 hodin se podařilo hasičům uhasit polovinu elektroodpadu.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

Zdroj: HZS Pardubického kraje