Zahrádkáři vypalovali o víkendu trávu a vyšetřovatelé hasičů za to udělovali pokuty

HZS Pardubický kraj//Žhavé aktuaity/Z regionů

27.03.2017

Jarní sluníčko vytáhlo na své zahrady o víkendu všechny ty, kteří ještě nepohrabali svou zahradu. Jenže většina zahrádkářů nezvolila k jarní očistě zahrady hrábě, ale zápalky. Během víkendu hasiči zasahovali na řadě míst Pardubického kraje právě v souvislosti s požáry travního porostu.

m.jpg

V sobotu 25. března v 10.52 hodin zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru trávy v Horní Čermné. Hasiči požár v brzké době zlikvidovali a vyšetřovatel hasičů udělil na místě pokutu za nedbalost při pálení porostu.

Ve 12.54 hodin zasahovali hasiči u požáru odpadu na zahradě v Chrudimi. Plameny spálily nejen porost, ale i plot u zahrady. Škoda nebyla dosud přesně stanovena.

V neděli 26. března v 13.09 hodin likvidovali hasiči požár v Rozhraní, kde opět hořela tráva. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 13.26 hodin a zcela byl zlikvidován v 13.42 hodin. Požár se velmi rychle rozšířil, a to díky silnému větru. Vyšetřovatel hasičů udělil na místě majiteli za nezodpovědné chování pokutu.

V Opatovci lidé v neděli v 13.14 hodin pomohli ženě uhasit požár porostu na zahradě. Plameny se rozšířily až na plochu o rozloze 20 x 50 m. Na místo dorazily jednotky z Opatovce a Svitav a místo zkontrolovaly.

Ve Skutíčku zasahovaly v neděli tři jednotky hasičů u požáru porostu na ploše 20 x 50 m.

Požár trávy a křovin na stráni v Pohledech Horní Hynčině likvidovaly v neděli po 16 hodině čtyři jednotky hasičů. Požár zasáhl plochu 100 x 200 m. Příčinou vzniku požáru bylo pálení klestí na zahradě. Plameny se rozšířily i na cizí pozemky. Škoda bude teprve vyčíslena. Vyšetřovatelka hasičů majiteli udělila pokutu.

Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno. Ten, kdo se totiž rozhodne „vyčistit“ svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který mu hrozí pokuta do 25 000 Kč. Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě.

Právnické a podnikající fyzické osoby taktéž nesmí plošně vypalovat porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Právnické a podnikající fyzické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští správního deliktu dle zákona o PO, za který jim hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru). Dále jsou povinni spalování předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Navíc dle zákona o PO pro fyzické osoby, právnické a podnikající fyzické osoby je povinnost bezodkladně oznamovat každý vzniklý požár příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Nezapomeňte také, že při pálení odpadu musí být vždy postupováno v souladu s dalšími zákony, např. zákonem o ovzduší, zákonem o lesích, zákonem o odpadech nebo s vyhláškami obcí.

x.jpg

Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubický kraj